Koszyk 0
Opis:
Ajurweda dosłownie oznacza "wiedzę o życiu". Jest to prosta i praktyczna nauka, której założenia mogą mieć szerokie zastosowanie w codziennym życiu każdego z nas. Stosowanie się do jej zasad zapewnia egzystencję w zgodzie z naturą, wszechświatem i samym sobą. Najbardziej znane są jej terapeutyczne właściwości, które po raz pierwszy zostały udokumentowane w VII wieku p.n.e. Pomimo upływu wielu stuleci, Ajurweda nie straciła nic na swojej aktualności ... a teraz i Ty możesz w pełni korzystać z jej dobroczynnego wpływu. W tej książce znajdziesz ćwiczenia duchowe i fizyczne, sposoby na oczyszczenie całego organizmu, zmianę sposobu myślenia, regulację stanów emocjonalnych, relaks i wprowadzenie harmonii w relacjach z otoczeniem. Pomoże Ci w tym użycie odpowiednich ziół, właściwy dobór kolorów, kamieni i metali oraz skonstruowanie idealnej dla Ciebie diety. Monika Ptak w przystępny sposób wyjaśnia podstawy Ajurwedy. Dzięki niej dowiesz się, czym są dosze i jaki mają wpływ na Twoje zdrowie. Przeanalizujesz również swoje nawyki żywieniowe i życiowe w oparciu o indyjską medycynę. Może się okazać, ze za większość problemów w Twoim życiu odpowiada jakiś element Twojego codziennego jadłospisu. Poznasz również kolejne etapy procesu powstawania choroby i będziesz w stanie przeprowadzić kompleksową diagnozę własnego stanu zdrowia. Autorka podała także sprawdzone sposoby na pozbycie się najpopularniejszych schorzeń i dolegliwości. Ajurweda - Twój klucz do zdrowia. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Monika Ptak
  • 2012
  • 1
  • 350
  • 205
  • 145
  • 9788373775442
  • 9788373775442
  • ZANPN

Recenzje czytelników

Ajurweda - medycyna indyjska

Ocena:
Autor:
Data:
Z całej zawartości książki spodobała mi się część poświęcona poszczególnym fragmentom języka oraz ust. To niesamowite ile zależy od tych dwóch części ciała i jaką mają one zależność w stosunku do czynników naszych organów wewnętrznych.

Pozycję "Ajurweda - medycyna indyjska" - Moniki Ptak mogę polecić tylko osobom, które ona zainteresuje, i które pragną zgłębiać tajniki leczenia własnego ciała. Jeżeli będziecie mieli okazję zerknąć do tego nieobszernego ... ale jakże pełnego wiedzy tomu, zróbcie to. Jestem ciekawa tego, co was zaintryguje w nim najbardziej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ajurweda. Medycyna indyjska

Ocena:
Autor:
Data:
Monika Ptak to kobieta, która przedstawia czytelnikowi coś, co do tej pory było mało znane – medycynę naturalną, która może zmienić życie każdego z nas.

Wydana w 2012 roku książka „Ajurweda. Medycyna indyjska. Tysiącletnia tradycja gwarancją twojego zdrowia” to zarówno poradnik jak i podręcznik medycyny. Pierwsze dwa rozdziały opowiadają o tym czym jest ajurweda, jakie są jej podłoża naukowe i filozoficzne a także o tym jak rozumieć pojęcia związane z tym zjawiskiem ... Wymieniono tu ważne teksty medyczne, które stały się podstawą ajurwedy. W kolejnych rozdziałach pokazane jest to jak człowiek choruje. Okazuje się, że ciało, które czuje się fizycznie dobrze, wcale nie musi być zdrowe. Proces powstawania choroby to wiele złożonych czynników, które można zaobserwować na zewnętrznych zmianach ciała – po obejrzeniu języka, czy płytki paznokcia. Takie oglądanie swojego ciała jest pomocne, by zapobiegać chorobie. Oprócz tego o kondycji naszego ciała może nas poinformować nawet wygląd naszego oka czy ust. Książka zawiera też podpowiedzi, jak można samemu uleczyć chorobę. Dobrym sposobem jest dopasowanie diety, sposobu życia i zachowań do swojej bioenergii. Ostatni rozdział poświęcony jest różnego rodzaju dolegliwością, które można zawalczyć przy pomocy ajurwedy (a dokładnie doprowadzić organizm do równowagi, czyli zdrowia).

Książka bogata jest w tabele i rysunki. Są one bardzo dokładne i obszerne. Pomagają zobrazować to, co autorka chciała przekazać czytelnikowi, jak również zbierają ogól informacji w jedno miejsce. Ułatwia to czytanie – w razie potrzeby można wrócić do interesującego nas fragmentu i przypomnieć sobie najważniejsze rzeczy. Jeśli tabela dotyczy jedzenia, to zawiera nie tylko jego plusy, ale również minusy, podzielona jest według bioenergii (doszy) – pitta, wata, kapha. Dzięki temu każdy może odnaleźć to, czego akurat potrzebuje.

Książka podzielona jest na sześć części. Każda część posiada rozdziały, wyszczególnione w tekście dużymi literami, podrozdziały natomiast wyróżniono kapitalikami.

Poradnik ten jest napisany bardzo prostym językiem. Widać, że autorka ma wiedzę na temat, w którym się wypowiada i chce ją przekazać czytelnikowi tak, by zrozumiał jak najwięcej. Najtrudniejszy jest rozdział pierwszy, który traktuje o podstawach ajurwedy. Bez niego jednak nie można przejść dalej, bo nie zrozumiemy nic co dalej opublikowane.

Większość rzeczy, które w języku polskim mają swoje odpowiedniki zostało przetłumaczone. Wyrazy źródłowe, czyli w tym wypadku indyjskie, zaznaczono w nawiasach kursywą. W tym tkwi też pewien minus – czasem brak konsekwencji w tym oznaczeniu. Niektóre wyrazy nie są zaznaczone kursywą, co może nie jest błędem, ale nie wygląda estetycznie i powinno być to moim zdaniem poprawione. Nie przeszkadza to w odbiorze ogółu.

Moim zdaniem książka jest ciekawa i pouczająca. Sama sprawdziłam na sobie, że organizm wcale nie musi czuć się źle, by chorować, dlatego w stu procentach wierzę autorce. Nie mogę zresztą kwestionować jej wiedzy – po tym jak przedstawiła ajurwedę widać, że zna się na rzeczy. Książka napisana została z pasją, co czuć na każdej stronie. Dodatkowo tabele i rysunki są miłym zaskoczeniem, a przy okazji wielkim ułatwieniem.

Komu mogę polecić książkę Moniki Ptak? Osobą otwartym na świat, interesującym się innymi kulturami i nowościami – bo ajurweda jest nowością w realiach polskich. Jeśli jednak interesujesz się własnym zdrowiem i nie bagatelizujesz sygnałów, które wysyła do ciebie twój organizm, powinieneś sięgnąć po tę książkę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena