Koszyk 0
Opis:
Chwała i wielkość centrum starożytnego świata do dziś przemawia do nas, uwieczniona przez artystów. Czy jednak Rzym zawsze był wielki? Pod koniec III stulecia p.n.e. wydawało się, że jeden człowiek może doprowadzić do jego upadku. Hannibal ante portas! Jeżeli zrealizowałby swój plan, o Rzymie wspominano by zaledwie w krótkich zdaniach jako o kwitnącym mieście, które ostatecznie pozostało zamknięte w obrębie swych murów i uległo przewadze Kartaginy ... Na drodze najgenialniejszego stratega wszech czasów stanął jednak godny przeciwnik - Africanus. Africanus. Syn konsula to porywająca historia o jednym z największych wodzów w dziejach świata - Scypionie Afrykańskim. Młody oficer legionów szybko osiąga godność trybuna. Jego odwaga i inteligencja wzbudzają podziw przyjaciół, uwielbienie kobiet i zawiść konkurentów. Africanus przeżywa swoje pierwsze bitwy i miłości. Spotyka również kobietę, z którą los połączy go trwałym, namiętnym uczuciem. Bolesne klęski wojsk rzymskich i śmierć ojca, który ginie w obronie ojczyzny, sprawiają, że wojna nabiera dla niego osobistego wymiaru. Przed oczami czytelnika rozpościerają się pola bitwy nad Trebią i pod Kannami, oblężenie Saguntu i Nowej Kartaginy. Africanus. Syn konsula to nie tylko panoramiczna opowieść o militarnych przewagach i zmaganiach żołnierskich, ale także uczta dla miłośników obyczajowych i kulturowych detali codziennego życia w Rzymie. Jesteśmy świadkami obrzędów pogrzebowych i ślubnych, walk gladiatorów, popisów poetyckich i słynnych rzymskich uczt. Poznajemy świat patrycjuszowskich pałaców, rzeźbiarzy i poetów, a także rzymskich legionów i domów publicznych. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Esprit
 • miękka
Mniej Więcej
 • Santiago Posteguillo
 • 2011
 • 1
 • 428
 • 200
 • 130
 • *, 97883-6198-9714
 • 9788361989714
 • ZAD98

Recenzje czytelników

Pojedynek gigantów

Ocena:
Autor:
Data:
https://pannazuzanna.wordpress.com/
„Africanus syn konsula” Santiago Posteguillo, to powieść składająca się na cykl o Scypionie Afrykańskim. Niezaprzeczalny hit wydawniczy. Książka, która sprzedała się na świecie w ilościach jakich nie powstydziłby się dobry zespół rockowy, sprzedający swoje płyty. Czy jednak sprzedaż przedkłada się na jakość? Sprawdziłam.
Powieść Posteguillo, hiszpańskiego profesora i zarazem autora licznych książek na temat starożytności ... to historia opowiadająca o dwóch niezwykłych ludziach, stojących na czele państw o przeciwstawnych interesach. To historia dwóch nietuzinkowych wodzów, o ponadprzeciętnych zdolnościach i ambicjach: Hannibalu i Scypionie Afrykańskim. Czym różni się od innych książek traktujących o tej tematyce? Ukazuje w głównej mierze przeciwnika słynnego i nieustraszonego Hannibala, postać moim zdaniem dość niedocenioną w historii. Bo o ile na temat Hannibala i jego niesamowitych wyczynów rozpisywało się wielu, postać Scypiona Afrykańskiego znajdowała się zawsze w jego tle. Tu jest inaczej.
Oczywistym jest, że i Hannibalowi autor poświęcił mnóstwo uwagi, bo pominięcie jego postaci i ofiarowanie mu niewielkiej ilości atencji, byłoby równoznaczne z umniejszeniem znaczenia Publiusza Korneliusza Scypiona. Logicznym więc jest, że by oddać z całą skrupulatnością jego geniusz, autor pochylić musiał się i nad fenomenem Hannibala.
„Africanus…”, to siłą rzeczy opowieść o zmaganiach pomiędzy Kartaginą, a Imperium Rzymskim, o burzliwym konflikcie, od setek lat oddziałującym na wyobraźnię ludzką. Akcja książki umiejscowiona została w latach 235 p.n.e. (rok urodzenia Scypiona) do 217 p.n.e. Nie jest jednak wyłącznie historią wojen i potyczek, a opowieścią o ludziach, ich obyczajach, pasjach i namiętnościach. To skarbnica wiedzy na temat starożytnej kultury, starożytnych obyczajów. Na przykładzie młodego Publiusza Korneliusza Scypiona czytelnik zaznajomić może się ze sposobem wychowania rzymskich patrycjuszy, przygotowywanych od najmłodszych lat do walki, zaznajamianych ze zdobyczami cywilizacji, najważniejszymi dziełami literatury i sztuki, uczonych posłuszeństwa, karności i miłości do ojczyzny. Książka ukazuje mentalność Rzymian, ich zasady, wiarę, przekonania. „Ród jest najważniejszy: ród i Rzym. To są rzeczy, za które warto cierpieć i w razie potrzeby oddać życie; rzeczy w związku z którymi prosimy bogów, by nas chronili i wspierali.”
Poprzez wprowadzenie wątku dotyczącego teatru i postaci Tytusa Makcjusza (w późniejszym okresie zwanego Plautem), czytelnik ma okazję poznania jednego z największych komediopisarzy rzymskich. A wszystko to podane w niezwykle smaczny i wykwintny sposób.
W książce szczególnie przypadły mi do gustu opisy batalistyczne – pojedynki przedstawione z dużą dokładnością, szeregiem ciekawostek i szczegółów, które uatrakcyjniały powieść. Dodatkowo część powieści stylizowana była na kronikę, dzięki temu „Africanus…” doskonale przedstawia rys polityczno-historyczny epoki.
Śmiało mogę stwierdzić, że „Africanus…” przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym powieść historyczną, a w szczególności spodoba się ona pasjonatom historii starożytnej. Nie zawiedzie też oczekiwań osób szukających połączenia biografii z powieścią przygodową. Lektura na pewno zapadnie im w pamięć, bo ma w sobie niezwykłą siłę i moc. Zupełnie jak jej główni bohaterowie. To ten rodzaj literatury, który przemienia słowo pisane w czyn, przenosząc czytelnika w samo centrum wydarzeń, zapadając w pamięć.
Odpowiadając na pytanie, czy sprzedaż przedkłada się na jakość, odpowiem tylko: z niecierpliwością czekam na kontynuację – „Africanus. Wojna w Italii”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niesamowici...

Ocena:
Data:
Starożytny Rzym rok 235 p.n.e. w rodzinie Konsula Publiusza Korneliusza Scypiona rodzi się pierworodny syn - Publiusz Korneliusz Scypion "Junior". Chłopak wychowywany jest od małego zgodnie z tradycją i zasadami panującymi w Rzymie. Poznaje historię podbojów swoich przodków, ich straszliwych wrogów, taktyki wojenne oraz uczy się walczyć. Wszystkie jego umiejętności zostaną sprawdzone w wieloletnich wojnach, które Rzym prowadził z Kartaginą. W walce będzie musiał stawić czoło " ... niepokonanemu" Hannibalowi. Jednak w książce tej również poza wojną dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o obrzędach, dziwnych zwyczajach oraz poznamy najbardziej skrywane tajemnice mieszkańców.

Africanus... przyciągnął mnie od razu za sprawą ciekawej okładki. Ten chłopiec wygląda na prawdę groźnie. Do tego niesamowita treść i czytelnik jest zadowolony ;]. Na pewno każdy z nas spotkał się podczas lat szkolnych lub później z własnej ciekawości z wojnami punickimi. Jednak to co omawiamy w szkole to tylko drobny fragment całej tej niesamowitej historii. Na pewno żaden z nauczycieli czy profesorów nie jest w stanie tak przyciągnąć nas swoją wiedzą jak Postegillo. Każde zdanie działa na wyobraźnie i myślę, że żadny film nie odda tak dobrze tych wydarzeń. Mimo iż wiele osób od razu zraża się gdy słyszy "Powieść historyczna" to tutaj nie znajdzie za dużo trudnych i niezrozumiałych słów, które powodują że sięgamy po słownik. Jest kilka specjalistycznych słów, ale wszystko wyjaśnia słowniczek na końcu książki.

Autor powieści przez cały czas tak prowadzi akcję, że chce się tylko czytać i czytać. Bardzo problematyczne jest oderwanie się od tej powieści na dłużej niż godzina. Każda strona dostarcza nam nowych wrażeń. Postacie tak przedstawione powodowały, że czułam jakbym brała udział w tej walce i znała Scypiona, Hannibala i innych bohaterów. Każda z postaci jest wyjątkowa i przyciąga do siebie w inny sposób. Młody Publiusz, który wykazuje się na każdym kroku ogromną wiedzą i odwagą. Wuj Publiusza, który jak dla mnie jest najzabawniejszą postaciom - to taki osiłek, który aż rwie się do walki, ale boi się niektórych kobiet. Hannibal, który jako wódź również walczy z poświęceniem i żyje w takich samych warunkach jak jego żołnierze.

Książka ta aż ocieka krwią i spiskami, ale czyta ją się bardzo szybko - co dla niektórych może być wadą w szczególności, że na tym tomie powieść się nie kończy. Na końcu książki dołączono kilka dodatków : różne mapy, słowniczek, drzewa genealogiczne rodzin. Podsumowując książkę warto przeczytać nie tylko dla przyjemności, ale żeby poszerzyć swoją wiedzę o te kilka momentów z życia ludzi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

Zostaną nagrodzone najciekawsze wypowiedzi świąteczne w formie polecenia książki na prezent połączonego ze wspomnieniem świąt dzieciństwa, refleksją, dedykacją.