Koszyk 0
Opis:
Warszawa, demony i carscy oficerowie.Stolica Polski po okupacją rosyjską, początek XX wieku.W środku miasta pojawia sie enklawa, otoczona murem nabitym srebrnymi prętami.Nikt nie wie skąd się wzięła, dlaczego zmienia się tam układ ulic i wygląd kamienic.Identyczne strefy goszczą w Moskwie i Petersburgu.Pozornie normalne życie tuż obok emanacji wynaturzonego świata pełnego potworów.Do strefy zapuszczają ... się jedynie carskie patrole i alchemicy w poszukiwaniu składników do swoich eksperymentalnych leków.Polski alchemik Olaf Rudnicki oraz oficer elitarnej carskiej gwardii, muszą zmierzyć się z zagrożeniem, stawiając na szali nie tylko życie.Pojedynki, zakazane eksperymenty i narastające wrzenie w mieście, prowadzą do finału, którego nikt się nie spodziewa. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Adam Przechrzta
  • 2016
  • 464
  • 194
  • 128
  • *, 978837964-151-2
  • 9788379641512
  • ZD9XH

Recenzje czytelników

w świecie magii i caratu

Ocena:
Autor:
Data:
Co otrzymamy po połączeniu nadprzyrodzonych mocy, enklaw i zony, powieści historycznej, fin de siecle, Warszawy początku XX wieku, spisków i konspiracji, retro-kryminału i cyberpunku? Magowie z powieści dostaliby pewnie wszechpotężną Materię Primę - my otrzymujemy Adepta Adama Przechrzty.

Adam Przechrzta ukończył studia historyczne i uzyskał stopień doktora na podstawie pracy Antypaństwowa działalność komunistów w oczach polskich służb specjalnych 1918-1939 ... ale chyba szerzej jest znany jako pisarz fantasy, związany od lat z wydawnictwem Fabryka Słów.

Jego najnowsza powieść Adept jest I tomem cyklu Materia Prima, wydanego przez Fabrykę Słów. Akcja toczy się w Warszawie pod carską okupacją. W Imperium pojawiły się niedawno enklawy – tajemne, śmiertelnie niebezpieczne miejsca, pełne nadprzyrodzonych mocy, demonów i potworów. Jedynie mury ze srebrnymi kratami są w stanie okiełzać magiczną faunę i florę. Do czasu… Do tych miejsc zapuszczają się alchemicy, w poszukiwaniu składników do swoich eksperymentalnych leków, oraz solidnie uzbrojone carskie patrole. Jeden z polskich alchemików - Olaf Rudnicki, oraz oficer elitarnej carskiej gwardii - Aleksander Samarin, zostają wciągnięci w niebezpieczną grę, której stawką są losy świata.

Jeśli ktoś lubi klimaty carskie oraz elementy magiczne – Adept go nie zawiedzie. Ciekawa, oryginalna fabuła, zamiast, jak w większości powieści, przenosić w przyszłość – cofa nas o 100 lat. Wkraczamy w klimat starej Warszawy, słyszymy rosyjskie komendy, czujemy rewolucyjny duch ciemiężonej Polski, a nawet poznajemy historyczne jadłospisy i samego cara! Odkrywamy zasady pojedynków, etykietę balów, tajemne loże. Ale co najważniejsze – ani przez chwilę się nie nudzimy, bowiem wartka akcja nie zwalnia nawet na moment. Alchemik Rudnicki i pułkownik Samarin to bohaterowie, których trudno nie polubić. Do nich dołączają niebanalne kobiety – polska nauczycielka oraz demon z enklawy. Przemiana tej czwórki oraz ich wzajemne losy stanowią oś niebanalnej powieści.

Uwag krytycznych nie mam, powieść wciąga i z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Należy podkreślić, że elementów nadprzyrodzonych jest w niej naprawdę sporo – historyk powinien czasami przymrużyć oko. Warto na chwilę oderwać się od opasłych historycznych kronik i sięgnąć po coś „lżejszego”.

Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena