Koszyk 0
Opis:
Achtung Panzer! to najważniejsza praca poświęcona broni pancernej. Jest to książka napisana na rozkaz przez Heinza Guderiana - wschodzącą gwiazdę niemieckiej armii, jaką niewątpliwie był on w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Guderianowi powierzono zadanie spisania rodzącej się wówczas teorii wojny pancernej. Wywiązał się z tej roli znakomicie, nie ograniczył się bowiem do prostego opisu; lecz zawarł w Achtung Panzer! własne przemyślenia. Wychodząc z analizy pierwszowojennych bitew ... opisów współczesnej mu techniki i organizacji armii, Guderian stworzył własny syntetyczny obraz zasad użycia broni pancernej i jej organizacji. Jego poglądy na przyszłą wojnę wywarły ogromny wpływ na kształt Panzerwaffe, a sama książka stała się bestsellerem - autor mógł sobie kupić dzięki niej swój pierwszy samochód. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Erica
 • miękka
Mniej Więcej
 • Heinz Guderian
 • 2012
 • 0
 • 376
 • 230
 • 160
 • 97883-62329-663
 • 9788362329663
 • ZAQWA

Recenzje czytelników

Wybitna, ale napisana przystepnym językiem pozycja.

Ocena:
Autor:
Data:
Achtung Panzer! to najważniejsza praca teoretyczna poświęcona broni pancernej. Jest to książka napisana na rozkaz przez Heinza Guderiana wschodzącą gwiazdę niemieckiej armii, jaką niewątpliwie był on w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Jest to także jedna z nielicznych pozycji, które niezmiennie są przytaczane od wielu lat we wszystkich możliwych tekstach dot. historii Reichswehry i Wehrmachtu.
Książka podzielona jest na 11 części (bo nawet trudno nazwać je rozdziałami) ... Poruszają one wszystkie niezbędne zagadnienia, żeby temat został dostatecznie omówiony.
Sporo uwagi poświęcone jest okresowi I wojny światowej, czyli konfliktowi, który rozgrywał się z niespotykaną dotąd siłą na olbrzymim terenie. Wojna ta była także okazją do zastosowania nowego sprzętu i nowej technologii, co autor dokładnie omawia. Opisany jest rozwój i działanie czołgów, najważniejsze bitwy tego konfliktu.
W kolejnych rozdziałach ciekawie omówione są m.in. zasady walki wojsk pancernych oraz ich współdziałanie z innymi typami broni. Poruszana jest także tematyka życia w wojskach pancernych.
Bardzo ciekawy jest rozdział omawiający Traktat Wersalski i jego skutki (głównie finansowe i bardzo niekorzystne dla Niemiec), które zmusiły wojskowych do przeorganizowania dotychczasowych strategii i sposobów walk tak, żeby zmieścić się w niewielkim budżecie państwa. W książce brak niezrozumiałej, fachowej terminologii, która utrudniałaby lekturę. Książka napisana jest prostym językiem (choć momentami lekko trącącym myszką), bez nadmiernego epatowania wspaniałością niemieckich sil zbrojnych. Ba można się pokusić o stwierdzenie, że w niektórych momentach zawiera ukrytą krytykę wojskowości III Rzeszy. Treść wolna jest także od faszystowskiej ideologii i propagandy mimo, iż należy pamiętać, że powstała w 1937r., a więc w okresie będącym apogeum hitlerowskich Niemiec.
Achtung Panzer! jest na tyle ważna i na tyle znana, że nie może obejść się bez niej żaden poważny badacz historii II wojny światowej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena