Koszyk 0
Opis:
Walka z naturą... Walka o miłość... Walka o szacunek... Na Północy trzeba umieć żyć! W skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii ludzie mają twarde i dumne serca. Niełatwe życie regulowane jest przez rytm przyrody i wielowiekową tradycję szanowaną ponad wszystko. Czy ktoś stamtąd może pokochać miłością gorącą i szczerą, której nie złamią wichry losu? Stary chłopski ród Björndal od lat słynie z męstwa i uporu, budząc strach i respekt pozostałych mieszkańców równiny ... Zdobyte przez rodzinę bogactwo przyniosło władzę, ale sprowadziło też ludzką zawiść i zagrożenia, którym musi ona sprostać. Nieodpuszczone grzechy z przeszłości nie dają spokoju. W tym surowym świecie członkowie rodziny muszą odnaleźć drogę do szczęścia i odkupienia nie tylko własnych win, ale także ich przodków. Kultowa powieść skandynawska, która na długo zostaje w sercu! Przetłumaczona na trzydzieści języków, sfilmowana, sprzedana w ponad dwunastu milionach egzemplarzy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Trygve Gulbranssen
  • 2013
  • 0
  • 560
  • 245
  • 155
  • *, 9788377853436
  • 9788377853436
  • ZB7IZ

Recenzje czytelników

Wiecznie piękna

Ocena:
Autor:
Data:
Mam 75 lat. Dużo czytam, a sięgam przede wszystkim do książek ambitnych. Taką jest książka „A lasy wiecznie śpiewają” oraz drugi jej tom „Dziedzictwo na Bjorndal”. Książka piękna, wartościowa i wzruszająca. Teraz polecam ją wszystkim moim domownikom.
Czy ta recenzja była przydatna?

Rewelacja, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Wyjątkowo mądra i pięknie napisana, ponadczasowa powieść.
Lubię i cenię literaturę skandynawską. Do tej pory moim odkryciem z tego kręgu kulturowego była trylogia Anne B. Ragde. Teraz na 1. miejsce zdecydowanie wysuwa się ta monumentalna skądinąd powieść norweskiego pisarza. Powieścią tą Trygve Gulbranssen zadebiutował w 1933 roku. Książka została przetłumaczona na trzydzieści języków i sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy.
Norweg opowiada nam niesamowitą wprost historię ... sagę rodziny żyjącej w niezwykle zimnej, niegościnnej, ale hipnotyzującej oraz pięknej krainie. Sens życia bohaterów to wieczna walka z naturą oraz samymi sobą.
Gulbranssen napisał powieść wyjątkową, wręcz hipnotyzującą, która nie przeczę jest momentami niezwykle trudna w odbiorze, ale i wspaniałą, magiczną, taką, która chwyta za serce i sprawia, że niejednokrotnie w czasie lektury łza w oku się kręci. Nie pamiętam kiedy ostatnio czytałam coś takiego. Bo nazwanie dzieła norweskiego pisarza po prostu książką jest wielkim niedomówieniem.
Akcja rozgrywa sie w XVIII i XIX wieku, chociaż jak dla mnie, czas akcji nie ma większego znaczenia. Otoczenie i sposób życia bohaterów nie zmienia się wszak od wieków. Żyją inaczej niż ludzie w miastach czy wioskach, żyją niespiesznie, w zgodzie z naturą, poddani jej rytmowi. W koło dziewicza puszcza, cisza, zwierzęta. Ludzie tam żyjący są wyjątkowi, dumni, silni, momentami oschli, nieokrzesani. Ale nic dziwnego, że tacy właśnie są. Od lat muszą dawać sobie radę sami, sami liczyć na siebie. A przeciwko przyrodzie, naturze nie mają większych szans. Nie zawsze jednak udaje się bohaterom opowieści panować nad swoim życiem, uniknąć zagrożeń. Jak w przypadku każdego innego człowieka, wystarczy moment, chwila nieuwagi i o nieszczęście bardzo łatwo. Zmienia ono życie całej ich rodziny. To nowe życie jest kwintesencją historii.
Ogromnym atutem są bohaterowie - silni, twardzi męźczyźni, którzy wewnątrz aż kipią od energii i emocji oraz wyjątkowe kobiety, które są ich doskonałym uzupełnieniem - mądre, zaradne, dbające o siebie i rodzinę i gotowe dla niej zrobić wszystko.
Cudowne, magiczne opisy przyrody, wspaniały plastyczny język, ciekawi bohaterowie, magia natury (którą pisarz odmalował w iście mistrzowski sposób), cięty język autora i to coś co sprawia, że od lektury nie sposób się oderwać.
Niecierpliwie czekam na kontynuację opowieści, czyli Dziedzictwo na Björndal.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena