Koszyk 0
Opis:
Latem 1944 roku Nowym Jorkiem wstrząsa informacja o morderstwie – młody Lucien Carr śmiertelnie rani o dziesięć lat starszego Davida Kammerera. Pierwszymi, którzy dowiadują się o zbrodni, są: William Burroughs i Jack Kerouac. "A hipopotamy żywcem się ugotowały" to opowieść o wydarzeniach poprzedzających fatalne zdarzenie, a jednocześnie wczesna próba talentu artystów, którzy przeszli do historii jako czołowi przedstawiciele Beat Generation ... Burroughs i Kerouac bez pruderii portretują siebie i innych bohaterów amerykańskiej bohemy końca lat czterdziestych, wypełniając scenę nowojorskich barów miłością, alkoholem, narkotykami, brutalnością, a także intelektualnymi dyskusjami. "A hipopotamy…" to jedyna książka napisana wspólnie przez obu pisarzy. Czekała ponad sześćdziesiąt lat na pojawienie się drukiem. "To jedna z tych książek, które poprzedza legenda. Zabójstwo, rękopis odrzucany przez wydawców, przechowywany – jak opowiadali autorzy – pod podłogą. Co ciekawe, samo morderstwo w tej młodzieńczej opowieści Burroughsa i Kerouaca zajmuje niewiele miejsca – to przede wszystkim opowieść o Nowym Jorku w czasach wojny, o błąkaniu się po barach, o próbach zaciągnięcia się na statek. I wreszcie o tym, jak to jest, kiedy świetny temat literacki – morderstwo – przytrafia się w życiu." Justyna Sobolewska "Publikacja powieści Williama S. Burroughsa i Jacka Kerouaca to wydarzenie nie tylko dlatego, że książka jest efektem połączenia sił dwóch z trzech głównych przedstawicieli Beat Generation, ale także dlatego, że to opowieść o męskiej przyjaźni, homoseksualnej obsesji i morderstwie, która zafascynowała wielu amerykańskich pisarzy. To żywy obraz zapomnianej epoki i jej bohaterów: bezsilni weterani Hemingwaya i ćmy barowe z „Piekielnego Brooklynu” spotykają tu nieprzytomne dzieciaki jak z powieści Breta Eastona Ellisa." John Walsh, „The Independent” "Tajemnica bezwzględnego morderstwa połączona z lamentem egzystencjalisty – tak jakby Dashiell Hammett spotkał Alberta Camusa […]. Dokument Beat Generation." Gerald Nicosia, „San Francisco Chronicle” "Fascynujące spojrzenie się na lata kształtowania się ruchu bitników." Nick Rennison, „The Sunday Times” Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • twarda
Mniej Więcej
 • Jack Kerouac, William S. Burroughs
 • 2014
 • 1
 • 152
 • 224
 • 142
 • *, 97883-75368666
 • 9788375368666
 • ZBNNK

Recenzje czytelników

Beat to Beat, czyli ciężki hipopotam.

Ocena:
Autor:
Data:
Jack Kerouac i William S. Burroughs to postacie światowej literatury, których nie trzeba specjalnie przedstawiać. Pierwszy, obieżyświat, niezwykle świadomy a zarazem pogrążony w szaleństwie. Drugi, mistyk, szara eminencja o chemicznie naznaczonym organizmie.
Z takiego właśnie połączenia, powstały niezwykle interesujące hipopotamy.
Hipopotamy to jednak dzikie zwierzęta. Tak samo dziki był ruch beat generation ... Nie odkryta legenda przechowywana i ukrywana pod strzechą brudu Nowego Jorku. Książka Kerouaca i Burroughsa to swoiste uderzenie dla sympatyków ruchu bitników. Barwny a jednocześnie szary Nowy Jork z morderstwem w tle. Morderstwo, to chyba od tej daty możemy wysypać całość ruchu z worka w którym skrywało się piękno i tragizm.
Czytając Hipopotamy przenosimy się na ulice amerykańskiego snu o wolności. Przenosimy się do zakopconych barów, tętniących jazzem. Odkrywamy poezje dnia codziennego, bo przecież poezja dzieje się wszędzie a tu widać to wyraźnie. Obserwujemy czas wojny. Czas wojny który nie tylko toczył się na polach bitwy ale również w każdym z bitników.
Historia opowiedziana w książce to trudna męska miłość czyli homoseksualizm ale jednocześnie potrzeba bliskości oraz męskiej przyjaźni w trudnym otoczeniu.
Jeśli czytelnik chce się oderwać i poczuć nutę szaleństwa i z każdym słowem zapisanym przez autorów, kontemplować jazz, to właśnie pozycja dla niego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

A hipopotamy żywcem się ugotowały

Ocena:
Autor:
Data:
Z pewnością książka umożliwia przeniesienie się do amerykańskiego świata, dzięki niem mogłam poczuć na własnej skórze lata 40te.
Wspaniała opowieść o męskiej przyjaźni, o życiu w tamtych czasach.
Czytać się bardzo przyjemnie, Są fragmenty, zawierające przemyślenia bohaterów, które skłonią i Was do rozmyślań.
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena