Koszyk 0
Opis:
Podobnie jak w "Kafce nad morzem" autor rozwija jednocześnie dwa wątki - rozdziały o numerach nieparzystych opowiadają historię kobiety imieniem Aomame, a rozdziały o numerach parzystych historię mężczyzny imieniem Tengo. Oboje w dzieciństwie się znali i wszystko wskazuje na to, że znów spotkają się dwadzieścia lat poźniej.  Akcja rozgrywa się w roku 1984, więc, oczywiście, moż ... na znaleźć w niej kilka odwołań do powieści Orwella. Dominujące tematy to przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Wątek ten zdaje się do pewnego stopnia oparty na historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w w tokijskim metrze. Autor buduje równoległe światy i wprowadza fantastyczne postaci, jak zawsze w mistrzowski sposób zaciera granice między rzeczywistością a literaturą. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • twarda
Mniej Więcej
 • Haruki Murakami
 • 2015
 • 2
 • 480
 • 205
 • 145
 • 97883287-0022-2
 • 9788328700222
 • ZCUYH

Recenzje czytelników

Dwa księżyce....

Ocena:
Autor:
Data:
Everthing will be allright, everything will be ok. Tak bym zaczęłam recenzję ów książki. Dlaczego? Toć ważne pytanie. Bo tak naprawdę te słowa krążyły w mojej głowie od początku tej powieści. Wielka nadzieja, bo bez niej ani rusz, aby wszystko skończyło się wedle własnego uznania. Ta historia jest pokręcona. Łączą ją tylko Little People. Kim są? A skąd ja mam niby wiedzieć?! Ta tajemnica jest irytująca. Ale właśnie na tym ona polega. Ma wprawiać w nas pewnego rodzaju emocje ... I nie ważne czy jest pozytywna, czy negatywna. Ale o co tutaj chodzi? Już piszę!

Aomame to zawodowa morderczyni. Ale ma pewną zasadę – zabija tylko zwyrodnialców. Tych, którzy na to zasłużyli swoim zachowaniem. Poza tym jest dość normalną osobą bajecznie zakochaną w chłopaku od kiedy miała dziesięć lat. Do teraz w nikomu nie oddała swojego serca po raz drugi. Natomiast Tengo jest redaktorem, który nie potrafi napisać dobrej książki, czyli takiej z głębią. Zawsze jego utworom czegoś brakuje. Do momentu, w którym ma poprawić Powietrzną poczwarkę. Jego świat zaczyna się zmieniać. Oboje poznają w te sposób Little People.

Taki mamy początek. Ciąg dalszy jest imponująco dziwny, innych wręcz odskakujący do normy. Dlaczego? Bo wszystko czyta się tak jakby się oglądało serial. Od rana do wieczora wiesz co robił główny bohater. Wiesz dosłownie wszystko. Nawet sprawy łóżkowe. To może niektórych niepokoić i sprawić, że powieść do nich nie trafi. Ale to już nie od dziś wiadome, że Murakami się lubi lub nie. Tak samo Zafon'a, King'a, Tolkiena się lubi lub nie. Sama przyznaje, że pierwsze 150 stron to było… czytanie, bo czytanie. Taka tam obyczajówka. Nic specjalnego. Lecz gdy zaczęłam łączyć wątki, to… to już mi się spodobało. Zaczynałam rozumieć koncepcje autora. Kompletnie wciągnęłam się na całego i nie wiadomo kiedy BUF byłam na końcu książki. Czytałam ją w busie, bibliotece, przed zajęciami i nawet na korytarzu szpitalnym. O dziwo czas mijał mi bardzo szybko. Cztery godziny czekania? (taaa NFZ i kochane okienka…) nic trudnego! Mamy książkę, która zahipnotyzuje! Sama jestem ciekawa, co będzie w kolejnych tomach. Doczekać się nie mogę!

Podsumowując: Książka bardzo specyficzna, która nie do każdego dotrze ze zrozumieniem. Osobiście bardzo polecam, chociaż wątpię by to była moja ulubiona powieść tego autora, ponieważ póki, co nic nie przebije innej pozycji. Czy żałuje wydanych pieniędzy? Nie. Jako osoba lubiąca Murakami'ego nie narzekam. Jestem zainteresowana ciągiem dalszym. Jaki będzie koniec? No właśnie… jaki?!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena