Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy

Gudrun Schwarz

Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy

44,00 zł

2728

Książka ukazuje prawdziwe, przerażające oblicze...

Organizacja SS wzorowana była na zakonach rycerskich, choć Heinrich Himmler już w 1929 r. mówił o przekształceniu jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała to być elita narodu niemieckiego i jednocześnie rasa panów, władająca podbitymi terenami. Wydany w 1931 r. „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” precyzyjnie określał, jakie kryteria musi spełniać żona esesmana i jaką ma pełnić rolę – zgodnie z zamysłami Reichsführera SS.
Liczne spośród żon esesmanów były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły, były wspólniczkami w ich zbrodniach. Niektóre z nich mieszkały w osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych. Wychowywały tam dzieci, prowadziły życie towarzyskie, obchodziły święta, z zainteresowaniem zwiedzały miejsca pracy małżonków oraz przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu.

W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet potrafiły określać życie w pobliżu obozu jako „idyllę”.
Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności.

Dr Gudrun Schwarz jest socjologiem. W latach 1995–2002 współpracowała z Hamburskim Instytutem Badań Społecznych. Autorka wielu artykułów i książek dotyczących nazistowskich Niemiec.

Prószyński i S-ka
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2016-05-06

ISBN: 978-83-8069-256-5

Tytuł oryginalny: Die Frau an seiner Seite. Die Ehefrauen in der 'SS- Sippengemeinschaft'

Liczba stron: 384

Prószyński i S-ka

Format: 150x211mm

Cena katalogowa: 44,00 zł

Tłumaczenie: Bartosz Nowacki

Rok wydania: 2016