Wybór pism Teksty o Polsce i Polakach. Wywiad z Adamem Michnikiem

Boll Heinrich

Wybór pism Teksty o Polsce i Polakach. Wywiad z Adamem Michnikiem

39,00 zł

2551

 

Opublikowany w niniejszej książce wybór pism Heinricha Bölla odsłania mało w Polsce znaną, lecz w kontekście polskiej recepcji jego twórczości nader istotną kartę z dorobku niemieckiego Noblisty: jego żywe zainteresowanie Polską, osobiste doświadczenia z nią związane i relacje z konkretnymi Polakami, których spotkał na swej drodze, czy to osobiście, czy to za pośrednictwem ich pisarstwa.
Począwszy od listów wojennych z Bydgoszczy, gdzie przyszły pisarz odbywał szkolenie wojskowe i debiutanckiego opowiadanie Pociąg przyjechał o czasie, poprzez reminiscencje z podróży do Polski w 1956 roku i prace krytycznoliterackie o polskiej literaturze, aż po apele i odezwy formułowane w latach 70. i 80. XX w., w obronie prześladowanych przez komunistyczne władze działaczy Komitetu Obrony Robotnika i Solidarności, książka prezentuje szeroki i barwny, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami wachlarz dokumentów literackich i publicystycznych ukazujących autora Utraconej czci Katarzyny Blum jako wielkiego przyjaciela Polski i Polaków.
Osobistymi wspomnieniami o Heinrichu Böllu i refleksjami o jego twórczości dzieli się w ekskluzywnym wywiadzie Adam Michnik, któremu było niejednokrotnie dane doświadczyć od Bölla bezpośredniego wsparcia.

Heinrich Böll (1917–1985) urodził się w Kolonii i ze swym miastem rodzinnym związany był przez większość swojego życia. Był jednym z najwybitniejszych powojennych prozaików niemieckich i wielkim autorytetem moralnym zaangażowanym w debaty publiczne swoich czasów, krytycznym katolikiem i sympatykiem ruchów lewicowych.
Proza Bölla, skupiona początkowo na przepracowywaniu pokoleniowych doświadczeń wojennych, w dojrzałym okresie twórczości dotykała najistotniejszych kwestii moralnych i społecznych powojennego świata, demaskowała mechanizmy władzy i manipulacje mediów. Do kanonu literatury światowej weszły na trwałe takie jego powieści, jak Gdzie byłeś, Adamie?, Bilard o wpół do dziesiątej, Zwierzenia klowna, Portret grupowy z damą, czy Utracona cześć Katarzyny Blum.
Wybitny kunszt literacki Bölla został w 1972 roku uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla.

Eperons-Ostrogi
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-948-4785-2

Liczba stron: 280

Format: 12.7x18.5

Cena katalogowa: 39,00 zł

Tłumaczenie: Paweł Piszczatowski, Katarzyna Leszczyńska

Cena pakietu

83,90 zł

5245

Cena pakietu

78,90 zł

4945

Cena pakietu

78,90 zł

4945

Cena pakietu

83,90 zł

5245

Cena pakietu

83,90 zł

5245