Wierzyliśmy jak nikt

Rebecca Makkai

Wierzyliśmy jak nikt

7.8

(2113 ocen) wspólnie z

49,90

 

„New York Times”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly” jednogłośnie przyznali, że jest to jedna z najważniejszych książek ostatnich lat. Jest to powieść zgłębiająca tajemnicę przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, która dobrnęła do finału nagrody Pulitzera oraz National Book Award.

W 1985 roku, młody Yale Tishman będący ówczesnym dyrektorem rozwoju w chicagowskiej galerii sztuki, postanawia narobić szumu w środowisku amerykańskiej bohemy. Mężczyzna zamierza wystawić zbiór wyjątkowo dobrych obrazów z lat 20. Yale jest u szczytu kariery, jednak nie może cieszyć się swoimi osiągnięciami z przyjaciółmi, którzy jeden po drugim umierają na AIDS, które sieje spustoszenie.
Trzy dekady później Fiona, która przyjaźni się z Yale’m przyjeżdża do Paryża, by odnaleźć swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się u dawnego przyjaciela, który przed laty uwiecznił na fotografiach epidemię, która dotknęła Chicago. Po pewnym czasie do Fony dociera, na jaką skalę wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.

Losy Yale'a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, a czytelnik wraz z nimi podróżuje między latami osiemdziesiątymi, a szalonymi czasami współczesnymi.

Poznańskie
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-665-1758-5

EAN: 9788366517585

Tytuł oryginalny: The Great Believers

Liczba stron: 624

Poznańskie

Format: 15.0x21.5cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem

Hanna J.

Nie do opisania

Ta książka kojarzy mi się z najpiękniejszym warkoczem, splecionym z trzech gęstych pasm tworzących idealny splot od nasady, aż po same końce. Jedno pasmo to problematyka AIDS i szerokie spectrum wpływu tej epidemii. Drugie pasmo to fenomenalnie nakreśleni bohaterowie, którzy znaleźli się w samym centrum tego piekła i muszą uporać się z demonami czasu w jakich przyszło im przeżywać swoją młodość. Trzecie pasmo to zaplecze emocjonalne -ta książka wzbudzi lęk, wściekłość, empatię, ogromny smutek i zaskoczenie. Nigdy o niej nie zapomnę... 

Dagmara Natuska

Dzieło sztuki

Pierwsze co przyciągnęło moją uwagę, to okładka. Piękna, charyzmatyczna, nie dało się odwrócić od niej wzroku. Następnie tytuł, który sam w sobie wywołał we mnie pewną dozę emocji i wtedy już wiedziałam, że ta książka musi trafić w moje ręce.
Co się później okazało, ta książka to niezaprzeczalne dzieło sztuki. Autorka przedstawiła w niej przeróżne problemy społeczne i solidne fragmenty historii, w których nakreśliła obraz codzienności i realiów życia homoseksualistów w Stanach Zjednoczonych w czasie epidemii AIDS. Czytamy o grupie przyjaciół, która niemal w całości przegrała tę niewyrównaną walkę.
Dzięki Rebecce Makkai przenosimy do lat osiemdziesiątych i poznajemy szokujący wpływ AIDS na niemal aspekty życia w zdziesiątkowanym wtedy Chicago. Ta książka jest przepełniona nadzieją i siłą przyjaźni, która w obliczu tragedii dopiero ukazuje swoją moc, ale i również wszechobecnym strachem i ludzkimi słabościami. Jestem doszczętnie poruszona i zachwycona, że udało mi się te wyjątkową książkę przeczytać.

Malwina Bujak

Wierzyliśmy

"Gdybyśmy tylko mogli być na tej ziemi w tym samym czasie i w tym samym miejscu co wszystkie osoby, które kochamy, gdybyśmy mogli razem się urodzić i razem umrzeć, wszystko byłoby takie proste. A tak nie jest." 

Ta książka jest fantastyczna, niezwykle porusza. Chwyta za serce. A jej słowa zapadają w pamięci na zawsze.