Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość

Dominik Héjj

Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość

8.0

(6 ocen) wspólnie z

49,99 zł

3349

 

Wielki węgierski sen Orbána

17 września 2006 roku Węgrzy słyszą słynne słowa Ferenca Gyurcsánya, premiera kraju: „kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem”. Na ulice wychodzą dziesiątki tysięcy osób, największe od roku 1989 protesty trwają ponad miesiąc. Wydarzenia te przynoszą wzrost poparcia dla będącej w opozycji partii Viktora Orbána. Fidesz z impetem rusza ku odzyskaniu władzy utraconej w 2002 roku. Niecałe cztery lata po protestach Orbán ponownie zostaje premierem i rozpoczyna dogłębną (de)transformację państwa – która sięgać ma aż do narodowych archetypów.

Dominik Héjj przeprowadza nas przez cały proces dojścia do władzy prawicy. Bierze na warsztat retorykę Orbána i jego sen o wielkich Węgrzech z całym sztafażem symbolicznych odniesień. Daje nam klucz do zrozumienia procesów, jakie zaszły na Węgrzech od 1998 roku, a przede wszystkim przygląda się temu, czy – a jeśli tak, to w jaki sposób – udało się władzy przeprogramować węgierskie społeczeństwo i tożsamość narodową.

Biogram:

Dominik Héjj – doktor politologii, wykładowca akademicki, dziennikarz i analityk. Polak o węgierskich korzeniach. W 2014 roku założył portal kropka.hu oraz popularne konto na Twitterze, oba poświęcone węgierskiej polityce. Od tamtego czasu objaśnia jej zawiłości w polskich mediach.


Dla pierwszych 100 osób, które zamówią książkę „Węgry na nowo” mamy w prezencie pojemną torbę na książki.Szczeliny
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-813-5182-9

Liczba stron: 352

Szczeliny

Format: 135x205mm

Cena katalogowa: 49,99 zł

Rok wydania: 2022

Zajrzyj do środka