Udręka życia i inne dramaty rodzinne

Levin Hanoch

Udręka życia i inne dramaty rodzinne

6.6

(7 ocen) wspólnie z

60,00 zł

3842

 

Bogactwo twórczości Hanocha Levina kryje się przede wszystkim w różnorodności gatunków, jakimi umiejętnie operował. Pisarz, poeta i krytyk teatralny Haim Nagid zwykł tę różnorodność porządkować wedle klucza chronologicznego. Według niego pierwszy etap działalności artystycznej Levina znamionują kabarety satyryczne, do drugiego należą komedie rodzinne, zaś do ostatniego dramaty mityczne.
Levin był przede wszystkim wielkim komentatorem swojej młodej ojczyzny, reagującym na społeczne i polityczne pulsacje miast, w których przyszło mu tworzyć. Cykl dramatów zwanych rodzinnymi czy domowymi to reminiscencje jego rodzinnej, polsko-żydowskiej dzielnicy Neve Szanen na południu Tel Awiwu; to także jidyszowo-polsko brzmiące imiona, znane ulice i miejsca. (...) Levin doskonale operuje literackimi gatunkami, łącząc ich potencjały z własną wrażliwością. Zawsze jednak myśli o scenie. Tekst to dla niego, podatne na liczne przekształcenia, teatralne tworzywo. To zapis scenicznego doświadczenia, które w życiu artystycznym Levina pełniło rolę prymarną i ku któremu podążały niemal wszystkie jego literackie wysiłki.

Z wstępu Justyny Biernat do „Udręki życia i innych dramatów rodzinnych”, pt.: „Laboratorium doświadczeń, Dramaturgia Hanocha Levina”.

Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-606-9927-0

Liczba stron: 456

Format: 150x215mm

Cena katalogowa: 60,00 zł

Tłumaczenie: Agnieszka Olek, Ela Sidi, Michał Handelzalc, Włodzimierz Leder, Michał Sobelman

Cena pakietu

99,90 zł

6236

Cena pakietu

99,90 zł

6236