Świat Bizancjum T.3. Bizancjum i jego sąsiedzi

Angeliki Laiou, Cécile Morrisson

Świat Bizancjum T.3. Bizancjum i jego sąsiedzi

89,00 zł

5560

 

Trzytomowe dzieło "Świat Bizancjum" przedstawia syntezę historii państwa bizantyńskiego, od przekształcenia miasta Byzantion w cesarski Konstantynopol aż do upadku państwa w 1453 roku.

Trzeci i ostatni tom poświęcony jest schyłkowi Cesarstwa Bizantyńskiego; od czwartej wyprawy krzyżowej, podczas której w 1204 roku Łacinnicy przejęli Konstantynopol, aż do jego upadku w 1453 roku. Zespół uczonych przedstawia czytelnikowi trwający proces rozpadu Cesarstwa oraz starania władców dynastii Paleologów o zjednoczenie dawnych terytoriów bizantyńskich. Autorzy omawiają przyczyny nieudanego zjednoczenia, spory dynastyczne, związane z nimi wojny domowe, zagrożenia ze strony państw bałkańskich i Turków, nieudane wyprawy krzyżowe, czy niepowodzenie Unii Kościołów. Czytelnik zapoznaje się z trwającym rozwojem gospodarczym, artystycznym i kulturalnym, któremu towarzyszy ponowne odkrycie przeszłości hellenistycznej.

Analiza świata bizantyńskiego w relacji do innych państw prawosławnych i łacińskich, oraz w konfrontacji z Turkami sprawiła, że rozdziały poświęcone regionom z poprzednich tomów, zostały zastąpione przez rozdziały poświęcone sąsiadom Bizancjum, np. Serbom, Bułgarom, czy Turkom.

WAM
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-776-7802-2

Tytuł oryginalny: Le monde Byzantin. Tome 3. Byzance et ses voisins 1204-1453

Liczba stron: 576

Format: 16.2x23.8

Cena katalogowa: 89,00 zł

Tłumaczenie: Andrzej Graboń