Rowerem przez mrozy Jakucji

Krzysztof Suchowierski

Rowerem przez mrozy Jakucji

29,90 zł

1974

 

Krzysztof Suchowierski wraz z dwoma rosyjskimi przyjaciółmi przejechał Jakucję z południa na północ. Pokonali 3700 kilometrów. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dokonali tego jadąc na rowerach i... zimą!

Najniższe odnotowane przez nich temperatury dochodziły do minus 55 stopni Celsjusza!
A podczas trwającej niemal trzy miesiące wyprawy termometr nie wskoczył powyżej minus 15 stopni!

Wyprawa rozpoczęła się w lutym 2014 roku z miejscowości Nieriungri. Potem były setki kilometrów dziurawego, słabo odśnieżonego asfaltu, a w końcu zimnik - droga utworzona na zamarzniętej rzece.

Ta wyprawa to niewyobrażalny mróz, na którym pękają rowerowe dętki i nie ma ich jak wymienić. Spanie pod gołym niebem. Spotkania z pasterzami reniferów. Zadymki śnieżne i dziesiątki kilometrów, przez które rowery trzeba pchać, bo teren nie pozwala jechać. Wysiłek, odwaga, wytrwałość, zwątpienie, nadzieja i przyjaźń.

Krzysztof Suchowierski wraz z towarzyszami nie tylko podjęli się sportowej ekspedycji - dokonać niemożliwego, przejechać Jakucję zimą na rowerach. Swoją ekspedycją chcieli upamiętnić zesłanych do Jakucji łagierników. Odwiedzali miejsca dawnych obozów, a młodzieży w szkołach na licznych prelekcjach opowiadali o czasach gułagu.

Za tę podróż autor został wyróżniony na Kolosach (najważniejsza nagroda podróżnicza w Polsce) w kategorii wyczyn roku.

Książka zawiera dodatkowo dwa szkice. Pierwszy z nich, autorstwa Roberta Sadowskiego z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, opowiada o polskich zesłańcach. Zaś Michał Książek, autor "Jakuck. Słownik miejsca" (wyd. Czarne) opisał Jakucję - obecną i przeszłą.

Świetna książka, której bohaterowie po raz kolejny udowadniają, że niemożliwe staje się możliwe.
Marek Kamiński - podróżnik, polarnik

Inne Spacery
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-647-0906-7

Liczba stron: 266

Format: 15.0x21.0

Cena katalogowa: 29,90 zł