Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji WIELKIE LITERY

Bielawski Maciej Zaremba

Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji WIELKIE LITERY

59,99 zł

5966

 

Nie jest przypadkiem, że to właśnie Szwecja stała się w ostatnich latach przedmiotem czarnych mitów i opowieści fantastycznych. Jesteśmy przecież pilotem doświadczalnym nowoczesności. Tutaj wszystko, co tchnie postępem, nowe pomysły na życie, nowinki techniczne, a także reformy społeczne, przyjmuje się wcześniej – i przede wszystkim masowo.

Zdarza się, że po jakimś czasie te nowinki zostają odrzucane – także masowo i bez szerszej dyskusji. Pilot doświadczalny wychwycił błędy w konstrukcji. Tak to świat przyjmował jeszcze sześć lat temu. Dzisiaj mamy inną sytuację. Szwedzkie eksperymenty z nowoczesnością są przedstawiane w Moskwie, Warszawie, a nawet w Waszyngtonie jako objaw dekadencji, upadku moralnego i głupoty politycznej.

Czy mam się przyczyniać do tej propagandy? Reportaż Demony sprawiedliwości, który wzbogaca to trzecie wydanie, to łakomy kąsek dla amatorów wojny kulturowej. Jest tu i o wykolejonym feminizmie, i o nadużyciu władzy, i o szwedzkiej podatności na ideologiczne trendy. Już słyszałem opinie, że pewnie dobre mam intencje, ale ten reportaż interwencyjny napisany dla Szwedów w Polsce czy w Rosji ucieszy głównie demagogów. Całkiem możliwe. Ale ja wierzę w czytelnika. Przed zdolnym demagogiem nie ma obrony, taki potrafi wszystko przeinaczyć. Albo po prostu zmyślić. Mądry czytelnik za to dostrzeże, że ten szwedzki skandal jest nie tylko o Szwecji. To historia o tym, że władza zostanie nadużyta, jeśli zabraknie niezależnych sądów i innych instytucji, które ją krępują. -
Ze wstępu Doniesienia z poligonu nowoczesności Macieja Zaremby Bielawskiego

Agora Wielkie Litery
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Liczba stron: 544

Format: 160x235mm

Cena katalogowa: 59,99 zł

Cena pakietu

104,89 zł

8660

Cena pakietu

99,89 zł

8360

Cena pakietu

99,89 zł

8360

Cena pakietu

99,89 zł

8360

Cena pakietu

99,89 zł

8360

Cena pakietu

96,89 zł

8180

Cena pakietu

104,89 zł

8660