Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988-2015

Anna Reid

Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988-2015

54,90 zł

3507

Od polskich kościołów Lwowa po rosyjskojęzyczny przemysłowy Donbas

Bardzo interesujące i pouczające spojrzenie na bardzo słabo rozumiany naród.

„The Telegraph”Kto nie zna dziejów Ukrainy, ten nie zrozumie wydarzeń, które obecnie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. Lecz czym jest historia Ukrainy, skoro ukraińska niepodległość istnieje, nie licząc epizodów, dopiero od dwudziestu trzech lat? Jak tę historię napisać, by powstała spójna, zrozumiała opowieść o losach nierozumianego narodu?
Z tym problemem niewielu odważyło się zmierzyć, i chyba nikt nie osiągnął tak dobrego efektu, jak Anna Reid, autorka cenionej w Polsce i na świecie książki o oblężonym Leningradzie. Pogranicze jest nietuzinkowym połączeniem książki historycznej i reportażu. Opowieść Anny Reid jest zarazem podróżą po współczesnej Ukrainie i wędrówką przez jej dzieje, inspirowaną odwiedzanymi miejscami. Od Rusi Kijowskiej, przez rządy mongolskie, litewskie, polskie i rosyjskie, niemieckie i sowieckie, po dzień dzisiejszy, krytycznie – nie ulegając idealizującej ukraińskiej autokreacji ani tradycyjnej i współczesnej propagandzie rosyjskiej – Anna Reid scala chaotyczną ukraińską przeszłość w barwny, zapadający w pamięć, tragiczny i pouczający obraz nierozerwalnie związany z naszą narodową historią.

Autorka ukazuje Ukrainę dawną i obecną wraz z jej mieszkańcami: babuszką pamiętającą czasy Wielkiego Głodu, donieckim górnikiem, krymskim Rosjaninem, Polakiem z Kamieńca Podolskiego, Żydem z Iwano-Frankiwska, dysydentem z czasów sowieckich czy współczesnymi mieszkańcami Kijowa.

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2016-05-05

ISBN: 978-83-080-6109-1

Liczba stron: 384

Wydawnictwo Literackie

Format: 165x240mm

Cena katalogowa: 54,90 zł

Tłumaczenie: Wojciech Tyszka

Rok wydania: 2016