Ostatnie dni dyktatorów

Diane Ducret, Emmanuel Hecht

Ostatnie dni dyktatorów

39,90 zł

2673

Szaleństwo do końca czy poczucie winy?

„Po fakcie człowiek żałuje tylko, że był za dobry” – wycedził Adolf Hitler, gdy z Ewą Braun ślubowali sobie nie tyle dozgonną miłość, co wspólne samobójstwo. Gdy cyjanek zaczął krążyć w ich żyłach, ona pierwsza osunęła się na ziemię. Mimo zażycia śmiertelnej dawki trucizny, chwilę później Hitler strzelił sobie w głowę. Czy aż tak bardzo chciał być pewny, że nie dostanie się żywy w ręce aliantów?

Ostatnia noc Mussoliniego z piękną kochanką. Czy podejrzewał, że prosto z satynowej pościeli trafią na stację benzynową, gdzie zawisną głowami w dół? Przecież mógł uciec, miał tyle okazji. Nad jeziorem Como zawsze wpadał w melancholię. „Czekam na ostatni akt tragedii” – wypalił w ostatnim z wywiadów.

Zdradzony przez ochroniarza i wyciągnięty siłą z kanału Kaddafi, który, wymachując swym złotym pistoletem, woła do gromadzącego się wokół niego tłumu: „Wystarczy już. Czego ode mnie chcecie?”

Znak Horyzont
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2014-02-17

ISBN: 978-83-240-2878-8

Opracowanie graficzne
Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Liczba stron: 320

Znak Horyzont

Format: 158x225

Cena katalogowa: 39,90 zł

Ciekawostki historyczne

Końcówka życia dyktatora kojarzy nam się raczej z przerażonym Hitlerem w bunkrze niż z beztroskim staruszkiem umierającym wśród bliskich i pod opieką najlepszych lekarzy. To błąd. Dyktatorom niestraszne były reformy emerytalne, a zdecydowana większość z nich dożywała lat w spokoju i luksusie("Chcesz się zabezpieczyć na starość? Zostań krwawym dyktatorem"). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Ostatnie lata rządów Breżniewa przeszły do historii jako żałosny spektakl z żywym trupem w roli głównej. Breżniew cierpiał na demencję, był zupełnie zdziecinniały. Żartowano nawet, że przy życiu utrzymuje go tylko przetaczana nocami krew niemowląt. Kiedy umarł w listopadzie 1982 roku, wszyscy odetchnęli z ulgą. Aż trudno uwierzyć, że prawdopodobnie nie była to śmierć z przyczyn naturalnych. Breżniewa zamordowano("Czy Leonid Breżniew został zamordowany przez szefa KGB?"). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Podobno bycie bezwzględnym tyranem jest najlepszą gwarancją spokojnej starości. Może i tak, ale nie każdy dyktator miał okazję się o tym przekonać. Dzisiaj opowiemy o tych zbrodniarzach, którzy nie zdołali uciec przed sprawiedliwością. I o makabrycznym końcu, jaki ich spotkał("Tyrania nie popłaca. Najbardziej makabryczne śmierci dyktatorów"). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Był pomocnikiem kucharza, pływakiem, rugbystą, a przede wszystkim - bokserem. Sięgnął po tytuł mistrza kraju w wadze półciężkiej. Zdobył sławę większą nawet od tej, jaką dzisiaj cieszy się ukraiński bokser i polityk, Witalij Kliczko, a następnie został krwawym tyranem („Od boksera do dyktatora”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Czy każdy dyktator musi być krwawym tyranem? Tych czterech przywódców przejęło władzę w wyniku zamachu stanu i siłą zwalczyło opozycję, a jednak tłumy ich kochały. Przynajmniej do czasu. („Łaskawy tyran. Ranking najlepszych dyktatorów w historii”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.