Mądre i pożyteczne Jak psychologia pomaga żyć Teorie psychologiczne, które pomogą Ci zrozumieć siebie i innych

Mądre i pożyteczne Jak psychologia pomaga żyć Teorie psychologiczne, które pomogą Ci zrozumieć siebie i innych

28,90 zł

1936

 

Dlaczego im więcej jest świadków dramatycznego zdarzenia, tym mniej chętnych do pomagania? Skąd bierze się w nas łatwość oceniania innych? Z jakiego powodu czasami zachowujemy się w sposób z pozoru kompletnie irracjonalny? Kiedy sukces przyjaciela powoduje, że mamy minę kwaśną jak cytryna?

Dzięki poszukiwaniu odpowiedzi na tego rodzaju pytania psychologia daje nam wiedzę o nas samych, o naszych bliskich, o świecie, który nas otacza. Dzięki niej lepiej pojmujemy przyczyny naszych zachowań i postaw, potrafimy zrozumieć motywy zachowania naszych dzieci.

Wiedza psychologiczna jest nam potrzebna na co dzień: w domu, w pracy, podczas spotkań z przyjaciółmi, w zmaganiach z niedobrymi przyzwyczajeniami i nałogami. Zebrane w tej książce teksty pokazują to dobitnie.
„Kiedy widzisz coś niepokojącego, nie zakładaj, że inni coś zrobią. Działaj tak, jakbyś był sam na miejscu zdarzenia. W ocenie sytuacji nie sugeruj się tym, że inni pozostają bierni, mijają kogoś na pozór obojętnie – zapewne tak jak ty są niepewni i zdezorientowani. Upewnij się,spytaj: czy mogę pomóc? Co tu się dzieje? Najwyżej okaże się, że interwencja jest zbędna. Możesz jednak w ten sposób uratować komuś życie. A gdy zaczniesz działać, inni z tłumu dołączą do ciebie.

Kiedy zaś sam potrzebujesz pomocy, nie oczekuj, że inni się domyślą, co ci jest. Wyraźnie sygnalizuj, co się z tobą dzieje. Nie wystarczy, że chwycisz się za serce, gdy jest ci słabo. Powiedz: „Źle się czuję, boję się, że zemdleję”. Nie proś: „Może ktoś mi pomoże”. Badania dowodzą, że jednoznaczne wołanie o pomoc zdecydowanie zwiększa szanse jej udzielenia.”
(fragment tekstu Doroty Krzemionki Bierny świadek, czyli dlaczego patrzę, jak cię biją, i nic nie robię)

Magda Brzezińska jest dziennikarką, redaktorką w magazynie psychologicznym „Charaktery” oraz zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Medytacja”.

Agnieszka Chrzanowska jest psychologiem, pełni funkcję sekretarza redakcji magazynu psychologicznego „Charaktery”.

Daria Grabda jest psychologiem, dziennikarką magazynu psychologicznego „Charaktery”.

Dr Ewa Iskierka-Kasperek jest psychologiem. Specjalizuje się w tworzeniu systemów wspierania rozwoju osobistego, metodach podnoszenia efektywnos´ci uczenia się i w ocenie potencjału zawodowego. Współpracuje m.in. z Centrum Odchudzania i Zdrowia Rodziny w Krakowie oraz z Niepubliczną Poradnią Psychologiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Dr Dorota Krzemionka jest psychologiem, zastępcą redaktora naczelnego i redaktorem naukowym magazynu psychologicznego „Charaktery”. Wykłada w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr Malwina Szpitalak pracuje jako adiunkt w Zakładzie Psychologii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na zniekształceniach pamięciowych
i możliwościach ich niwelowania, dysonansie poznawczym oraz pracoholizmie.

Dr Anna Ziółkowska jest adiunktem w Katedrze Psychologii Emocji i Osobowości na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii myśli psychologicznej, psychologii pamięci i uczenia się oraz psychologii behawioralnej.

Charaktery
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-647-2149-6

Liczba stron: 160

Format: 20.4x13.8

Cena katalogowa: 28,90 zł

Cena pakietu

73,80 zł

4630