Łódź wielowyznaniowa Dzieje wspólnot religijnych do 1914 roku

Badziak Kazimierz, Chylak Karol, Łapa Małgorzata

Łódź wielowyznaniowa Dzieje wspólnot religijnych do 1914 roku

46,90 zł

4116

 

Publikacja otrzymała wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Warszawskiego

dla Najlepszej Publikacji Akademickiej w Dziedzinie Nauk Społecznych i Humanistycznych w prestiżowym Konkursie ACADEMIA 2015
Autorom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

Wyróżnienie zostało wręczone podczas IX edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, które odbyły się w ramach Warszawskich Targów Książki.
Czy istnieje „gen” religijny? Co decyduje o rozwoju życia duchowego rozumianego jako potrzeba nawiązania kontaktu z Bogiem? Jaką rolę pełni życie religijne w wymiarze społecznym? W publikacji podjęto próbę odpowiedzi na te pytania oraz zaprezentowano rozwój wszystkich wspólnot wyznaniowych na obszarze Wielkiej Łodzi w okresie do wojny światowej.

Od początku XIX w. rozpoczął się proces tworzenia „polskiego Manchesteru”, określanego też jako „tygiel narodów, kultur i religii”. Jego wyróżnikiem, obok skomplikowanych podziałów narodowościowych, był systematyczny rozwój życia społecznego ze sferą duchowości na czele. Do wybuchu I wojny światowej powstała skomplikowana „mozaika” religijna podzielona na wyznania chrześcijańskie i niechrześcijańskie (takie jak religia mojżeszowa i muzułmańska).

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-796-9448-8

Liczba stron: 708

Format: 165x235mm

Cena katalogowa: 46,90 zł