Lechici w świetle historycznej krytyki

Antoni Małecki

Lechici w świetle historycznej krytyki

5.5

(2 oceny) wspólnie z

45,00

 

Lechici w świetle historycznej krytyki to praca pokazująca erudycyjne mistrzostwo Małeckiego i jego doskonałe źródłoznawcze przygotowanie do badań historycznych. Autor rozprawia się w niej z mitami, nadinterpretacjami i fantazjami wcześniejszej historiografii.
W prezentowanej książce Antoni Małecki z zimną krwią prześledził genezę pojęć Lachowie i Lechici oraz ich karierę w dotychczasowej historiografii. Zestawił także i przeanalizował różne teorie snute w oparciu o bajeczne wywody Kadłubka i późniejszych kronikarzy
o starożytnych Lechitach. Małecki polemizował nie tylko z fantastycznymi teoriami opartymi o bajeczne przekazy kronikarzy, ale również z poważniejszymi poglądami dopatrującymi się w opowieściach o Lechitach śladów pierwotnego najazdu ludności obcej etnicznie na tereny Polski. Tego rodzaju najazd miał się przyczynić do powstania państwa polskiego. Najbardziej znaną wersją tych poglądów jest teoria Karola Szajnochy przedstawiona w książce Lechicki początek Polski z 1858 roku. Szajnocha dowodził, że państwo polskie powstało w wyniku najazdu przybyszów ze Skandynawii, którzy mieli nazywać się Lechitami. Teoria najazdu wyjaśniać miała rozwarstwienie narodu polskiego.
Jakub Linetty

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-657-4664-1

EAN: 9788365746641

Liczba stron: 208

Format: 150x210mm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem