Księżyc z peweksu O luksusie w PRL O luksusie w PRL

Aleksandra Boćkowska

Księżyc z peweksu O luksusie w PRL O luksusie w PRL

6.3

(711 ocen) wspólnie z

44,90

 

Aleksandra Boćkowska w swej książce „Księżyc z peweksu: o luksusie w PRL” podążyła tropem tego, co w PRL-u uchodziło za luksus. W kraju, w którym ludzie gnieździli się z maleńkich mieszkaniach, a z roku na rok półki sklepowe robiły się coraz bardziej puste, słowo „luksus” nabrało specyficznego znaczenia. Warto wspomnieć również o tym, że luksus nie był dla wszystkich. Był zarezerwowany dla sprytniejszych i bardziej uprzywilejowanych, mimo iż teoretycznie wszyscy byli sobie równi.

Książka to owoc dziesiątek rozmów z marynarzami i ich rodzinami, dyrektorami i bywalcami hoteli, prywaciarzami, sekretarzami partii, słowem, ludźmi. To dzięki tym rozmowom Autorka mogła stworzyć definicję luksusu w PRL-u. Luksusem mogła być polędwica, szwedzkie gwoździe albo dżinsy – kupowane w peweksie za dolary zdobywane na czarnym rynku. Albo telefon – na doprowadzenie linii czekało się latami. Zegarki, wille, zachodnie samochody – oczywiście. Ale także wolność i poczucie bezpieczeństwa.

„„Podaruj sobie odrobinę luksusu” nawoływała w 1992 roku reklama mydełek pewnej zachodniej firmy. Dzisiaj taki slogan może śmieszyć, ale na początku transformacji radość sprawiał sam fakt, że ów „luksus” po raz pierwszy można było sobie podarować, a nie walczyć o niego. Dążenie do „odrobiny luksusu” było bowiem zarówno w Polsce, jak i w innych krajach tak zwanej demokracji ludowej zjawiskiem powszechnym oraz łatwo wytłumaczalnym z socjologicznego i psychologicznego punktu widzenia. Powszechne było też rozwijanie skomplikowanych strategii w celu osiągnięcia odpowiedniego standardu. Oczywiście wyznaczniki luksusu były odmienne w zależności od czasu, grupy społecznej lub zawodowej, a nawet rejonu kraju. Trzeba przyznać, że Aleksandra Boćkowska, z wdziękiem krążąc między Gdynią, Zakopanem a warszawską Saską Kępą, wykazała się niezwykłą umiejętnością znajdowania fascynujących tematów i rozmówców. W rezultacie otrzymaliśmy książkę barwną, a jednocześnie prawdziwą. Autorka, unikając sentymentalnego tonu i rozprawiając się ze stereotypami, pokazuje całą paletę „luksusowych” odcieni minionej w 1989 roku epoki.”
prof. Jerzy Kochanowski

Czarne
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-804-9569-2

EAN: 9788380495692

Liczba stron: 328

Format: 14.2x22.0

Cena detaliczna: 44,90 zł

Spotkanie z Autorką

Komentarze nie są potwierdzone zakupem