Kraj nie dla wszystkich O szwedzkim nacjonalizmie

Wiktoria Michałkiewicz

Kraj nie dla wszystkich O szwedzkim nacjonalizmie

5.5

(371 ocen) wspólnie z

24,74

 

Płonące ośrodki dla uchodźców.
Popiersie Gustava Retziusa – pioniera teorii czystości rasy w największym instytucie badawczym kraju.
Wypędzanie skandynawskich Romów z miejscowości Jönköping zaledwie trzy lata po II wojnie światowej.

Jak to możliwe, że w Szwecji, kraju uznawanym za jeden z lepszych do życia na świecie dochodzi do takich incydentów? Czy to tylko incydenty?

„Słowo nacjonalista od drugiej wojny światowej stało się w pewien sposób wyklęte. Ale dzisiejszy nacjonalizm nie ma nic wspólnego z nazizmem” mówi Lasse, jeden ze Szwedzkich Demokratów i bohater tej książki.

Wiktoria Michałkiewicz poszukuje źródeł wzrostu poparcia nacjonalistycznych idei i ugrupowań je propagujących w kraju uznawanym za oazę szczęścia. Odpowiedz szuka w historii najnowszej, ale również przywołując duchy przeszłości.

Poznańskie
Zintegrowana

ISBN: 978-83-665-5309-5

Liczba stron: 288

Poznańskie

Format: 14.0x21.0cm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem

Ewa Babik

Skąd się bierze w nas nienawiść?

Świetny reportaż, zdecydowanie wart przeczytania, zwłaszcza dla kogoś kogo interesują tematy historyczene, ale nie tylko. Brakuje mi tu jakiegoś podsumowania od autorki, jej własnego spojrzenia na wszytsko i może jakichś kwestii psychologicznych, chociaz wiem, ze nie do końca to miało byc przedmiotem tej książki. 

Aleksandra Sikora

Polecam

"Kraj nie dla wszystkich" to szalenie wazna ksiażka, dotykająca niezwykle istotnego, choć wydawałoby się że należącego już do przeszłosci, problemu nacjonalizmu. 

Zaczyna się od mocnego historycznego uderzenia, załeżenie Istytutu Higieny Rasy przez II wojnę światową aż do współczesności i wywiadów przeprowadzonych głównie jednak z osobami, które wyznają nadal podobne idee, zabrakło mi zdecydowanie czegoś na przełamanie. Opinii eksperta czy kogoś będącego całkowicie poza tą kwestią. Niemniej jednak jest to świetny reportaż i zdecydowanie warty przeczytania.  

Iwona Jarkusz

Interesująca książka

Książka dotyka problematyki nacjonalizmu w Szwecji z kilku różnych perspektyw. Jets tu zarówno spojrzenie historyczne, bo historia Szwedów pod tym względem jest całkiem bogata i wpływa niewątpliwie na najnowsze zdarzenia i opinie w kraju. Jest świeże spojrzenie na chociażby kwestię uchodźctwa i tego jak są traktowani. Sa rozmowy z Szwedzkimi Demokratami. 

Dostajemy dużo informacji, które niejednokrotnie wywołuja szereg skrajnych emocji, bo co jak co, ale Szwecja jest uznawana za jeden ze spokojniejszych i szczęśliwszych krajów. Zdecydowanie ta książka otwoera oczy i uświadamia czytelnika.  

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka