Kapitał ludzki i innowacje a zmniejszanie luki rozwojowej między krajami

Firszt Dariusz, Jabłoński Łukasz

Kapitał ludzki i innowacje a zmniejszanie luki rozwojowej między krajami

42,59

 

Zróżnicowanie poziomu gospodarczego w skali międzynarodowej stanowi jeden z największych, wciąż nierozwiązanych problemów współczesnego świata, a zarazem jedną z najbardziej frapujących zagadek dla teoretyków ekonomii. Historia gospodarcza dostarcza jednoznacznym dowodów, że niwelacja luki rozwojowej tylko w nielicznych krajach zakończyła się sukcesem, to skłoniło teoretyków do analizy uwarunkowań procesów konwergencji i dywergencji, a próba ich identyfikacji stała się jednym z głównych kierunków ewolucji teorii ekonomii.

Książka jest próbą poszukiwania drogi, która pozwoli uniknąć „pułapki średniego rozwoju". Jest pozycją, która pokazuje całą międzynarodową perspektywę zagadnienia, chociaż ostatecznie odnosi się do polskich problemów i zagrożeń na drodze do pełnej konwergencji z gospodarkami o najwyższych parametrach rozwoju.

Wprawdzie Polska nadal się rozwija w tempie umożliwiającym osiągnięcie tego celu, należy jednak pamiętać, że zagrożenie pozostania w „pułapce średniego dochodu" wcale nie zniknęło. Wyzwaniem szczególnym jest poszukiwanie i wykorzystanie nowych źródeł wzrostu, opartych na wysokim potencjale kapitału intelektualnego poszczególnych firm i innowacyjności całej gospodarki.

CeDeWu
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-810-2573-7

EAN: 9788381025737

Liczba stron: 160

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 55,00 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem