Filozofia niemiecka po 1945

Gerard Raulet

Filozofia niemiecka po 1945

 

Gérard Raulet, profesor Paryskiej Sorbony, autor wielu prac z historiozofii i filozofii politycznej ostatnich trzech stuleci.
Książka Rauleta jest syntetycznym zarysem filozofii niemieckiej ostatnich sześćdziesięciu lat i zarazem dialogiem z nią.
W Polsce od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wydano wiele przekładów dzieł współczesnych myślicieli niemieckich. Brak jednak opracowania, które w sposób syntetyczny wyjaśniałoby, jak się te dzieła sytuują na mapie nurtów powojennej myśli. Podręcznik Rauleta w sposób perfekcyjny tę lukę wypełnia. Jest kompetentną rekonstrukcją wielogłosowego dyskursu filozoficznego kraju wcześniej znanego jako „ojczyzna poetów i myślicieli”, którego atmosferę po roku 1945 naznacza trauma odpowiedzialności za przeszłość, poczucie odpowiedzialności za przyszłość oraz podanie w wątpliwość swojej wcześniejszej koncepcji Bildung i ponadczasowej kultury.
Stanowi doskonały, porządkujący przewodnik po udostępnionych już polskiemu czytelnikowi licznych przekładach dzieł niemieckich filozofów współczesnych - pokazuje, jak systemy te wpisują się w ogólny ruch myśli i w powiązane z nimi zagadnienia intelektualne i polityczne.

Opracowanie - napisane językiem bogatym, a zarazem komunikatywnym - nie jest obarczone gęstwą szczegółów. Autor wychwytuje najbardziej żywotne idee oraz daje komentarze ułatwiające czytelnikowi orientację w splątanych kierunkach i wątkach niemieckiej myśli filozoficznej ostatniego półwiecza.

Oficyna Naukowa
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-773-7008-7

Liczba stron: 512

Format: 130x215mm

Cena katalogowa: 70,00 zł

Tłumaczenie: Adam Dziadek