Festung Krakau Kraków w cieniu twierdzy (1850-1919)

Andrzej Chwalba

Festung Krakau Kraków w cieniu twierdzy (1850-1919)

7.3

(13 ocen) wspólnie z

4414

 

Kraków w twierdzy czy twierdza w Krakowie? Nowa książka wybitnego historyka

Z fortu Kościuszko nadaje popularna rozgłośnia radiowa, w forcie Kleparz publiczność bawi się na koncertach, w Skale mieści się obserwatorium astronomiczne, a w forcie Krzesławice ? dom kultury. Jednak większość z około stu obiektów składających się na dawną Twierdzę Kraków budzi przede wszystkim zainteresowanie miłośników historii wojskowości, a szkoda, bo jest to fenomen na skalę europejską.

Twierdza powstała w drugiej połowie XIX wieku na rozkaz cesarza Franciszka Józefa.

W swojej najnowszej książce Andrzej Chwalba pasjonująco opisuje otoczony wieńcem habsburskich murów Kraków na tle innych europejskich miast warownych (Antwerpii, Breslau czy Wilna), podkreślając jednocześnie jego wyjątkowy charakter ? ze względu na bogate kulturowe i historyczne dziedzictwo dawnej stolicy.

Czy faktycznie miasto pozostawało w cieniu twierdzy, czy było wręcz przeciwnie? Czy możliwe było bezkonfliktowe wpasowanie jej militarnego charakteru ? z dobrodziejstwem inwentarza: znaczną liczbą żołnierzy i ich obyczajami, rozrywkami wyższych i niższych lotów ? w krakowską tkankę kulturową? Czy krakowianie potrafili odkryć korzyści z symbiozy z twierdzą, czy też stale była drzazgą w ich oku?

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-080-7592-0

Liczba stron: 432

Literackie

Format: 165x240mm

Cena detaliczna: 69,90 zł

Rok wydania: 2022

Komentarze nie są potwierdzone zakupem