Cztery kobiety Filomena Lotka Beatrice Garcinda

Paul Heyse

Cztery kobiety Filomena Lotka Beatrice Garcinda

39,90 zł

2557

 

Cztery kobiety, cztery wstrząsające dramaty. Splot niemożliwych do pogodzenia racji, godny pióra Sofoklesa lub Shakespeare'a, wyraża się tutaj w zwięzłych nowelach. Cztery bohaterki cierpią za nie swoje winy, cztery historie pięknej, czystej miłości kończą się jakże nieszczęśliwie. Beatrice w odludnej willi na obrzeżach małego włoskiego miasteczka, Garcinda wezwana przez ojca z klasztornej szkółki, Filomena naznaczona tragicznym losem starszej siostry, wreszcie Lotka samodzielnie próbująca przezwyciężyć rodzinną hańbę.
Można te opowieści potraktować jako okazję do wzruszeń, ale dziś, kiedy minęła moda na łzawe, nieszczęśliwe zakończenia, widać wyraźnie, że celem Paula Heyse nie było wyłącznie dostarczenie czytelnikowi pożywki dla osobistego katharsis.
W tych tragediach nie mają udziału bogowie ani czary, każda z nich mogła się wydarzyć i na pewno wielokrotnie wydarzała się — niedaleko i niedawno. Każda z nich obnaża bowiem okrucieństwo i obłudę tradycyjnego europejskiego społeczeństwa, w którym „obyczajowość nie ma nic wspólnego z moralnością”. Ofiarą jest kobieta, ale cierpi także mężczyzna, jeżeli jest uczciwy wobec swoich uczuć — taki przekaz płynie z nowel przyszłego noblisty.

MG
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-777-9552-1

Tytuł oryginalny: Beatrice, Garcinda, Filomena, Lotka

Liczba stron: 300

Format: 145x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Bartold Merwin

Cena pakietu

79,80 zł

4951

Cena pakietu

94,80 zł

5851

Cena pakietu

84,80 zł

5251

Cena pakietu

79,80 zł

4951

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka