Czerwona róża, biała róża

Eileen Chang

Czerwona róża, biała róża

 

Książka ukaże się w serii „nowy kanon”, przygotowanej we współpracy z „The New York Review of Books”. Słowem wstępnym powieść opatrzyła Karen S. Kingsbury.

Szanghaj burzliwych lat 40. i 50. minionego wieku. Poszarpany, dziurawy świat. Społeczeństwo wykrwawione wojnami. Upadek tradycji. Rozkład więzi. Oficjalny akt ślubu zawieszony na ścianie to jedynie ozdoba domu Dunfeng i pana Mi. W rzeczywistości Dunfeng nie ma żalu do męża odwiedzającego swoją pierwszą żonę. Małżeństwo, zaaranżowane przez matkę pana Zhenhao, z pewnością nie należy do udanych. Zhenhao swoje schadzki w domu publicznym uznaje nie tyle za zdradę nudnej żony, co za odwet na kochance i dawnej miłości. Państwo Lou to z całą pewnością niedobrana para. On tylko wśród obcych odgrywa rolę troskliwego męża. Ona zaś nie ma nawet zamiaru stwarzać pozorów przykładnego małżeństwa i wciąż poniża pana Lou w towarzystwie. Napięta sytuacja nie najlepiej wróży związkowi ich syna... W swoich opowiadaniach Chang ukazuje przede wszystkim skomplikowaną naturę kobiet – czerwonych i białych róż – zarówno tych wyrachowanych, mściwych, fascynujących, jak i tych cichych, przykładnych, które tylko z pozoru wydają się pogodzone z własnym losem.


W Eileen Chang tkwi siła, która pozwala przekuwać żal i przygnębienie na doskonałą prozę. Swoich bohaterów, stających na krawędzi przepaści, zdesperowanych, pełnych lęku, Chang opisuje zawsze z ironią i dystansem.
Boston Book Review

Olśniewająca i wyróżniająca się pisarka.
New York Times Book Review

Jane Austen bez rękawiczek.
Japan Times

W.A.B.
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Liczba stron: 296

W.A.B.

Format: 135x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł