Benny i Omar

Eoin Colfer

Benny i Omar

 

Eoin Colfer, autor m.in. bestsellerowego cyklu powieści o Artemisie Fowl – bohaterze nieco baśniowym, tym razem pisze o całkiem realnych postaciach w powieści Benny i Omar.

Benny Shaw jest nieco niechlujnym irlandzkim dwunastolatkiem, wielkim miłośnikiem hokeja na trawie, nad życie wielbiącym lokalną drużynę z Wexford. Jego świat zostaje wywrócony do góry nogami, kiedy wraz z rodziną przeprowadza się do Afryki. Zdruzgotany odkrywa, że w Tunezji nikt nie ma pojęcia o jego ukochanym sporcie. Co gorsza, w szkole uczy para zdziecinniałych hippisów, nowi koledzy najwyraźniej uwielbiają wkuwanie i nikogo nie śmieszy jego sarkastyczny humor. Na szczęście Benny poznaje Omara – Tunezyjczyka, który będąc sierotą, utrzymuje się wyłącznie dzięki własnemu sprytowi. Angielski, którym się posługuje, to zlepek reklamowych sloganów, tytułów piosenek i zwrotów z amerykańskich seriali. To jednak wystarcza, by między chłopcami narodziła się przyjaźń. Niestety, już wkrótce zostanie ona wystawiona na próbę, gdy bohaterowie wpadną w tarapaty...

Benny i Omar to pełna wartkiej akcji, niezwykle śmieszna opowieść o dwóch różnych kulturach. Historia ukazuje jak wiele, pomimo barier językowych i kulturowych, można się od siebie nawzajem nauczyć i... świetnie się przy tym bawić. Powieść, wydana w Irlandii w 1998 roku, natychmiast znalazła się na liście bestsellerów. Została przetłumaczona m.in. na język niemiecki, duński, francuski, włoski i hiszpański i obecnie, wreszcie, trafia do rąk polskiego czytelnika!

Przezabawna książka – trudno nie trafić na stronę, która nie wywoływałaby głośnego śmiechu.
„The Irish Times”

Colfer z lekkością łączy elementy przygody z chwilami wzruszenia i subtelnymi aluzjami społecznymi, a jego wyczucie komizmu jest na najwyższym poziomie.
„Publishers Weekly”

Cudowna, niezwykle zabawna książka.
Robert Dunbar, „The Gay Byrne Show”

W.A.B.
Oprawa miękka

Tytuł oryginalny: Bennny and Omar

Liczba stron: 270

W.A.B.

Format: 125x195mm

Cena katalogowa: 34,90 zł

Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska