Tam gdzie dzieci są luksusem Chiny wobec katastrofy demograficznej

Isabelle Attané

Tam gdzie dzieci są luksusem Chiny wobec katastrofy demograficznej

44,90 zł

3143

 

Jutro może już nie być Wielkich Chin. Druga potęga gospodarcza planety dzisiaj, może wkrótce stać się o wiele mniej widoczna na światowej scenie... Skąd taki scenariusz, sprzeczny ze wszystkimi prognozami? Z jednego, jedynego powodu, wyraźnie niedocenianego przez wszystkich obserwatorów: demografii, która stając się zbyt trudna do uniesienia przytnie skrzydła chińskiemu feniksowi.
Za wiele osób starych, za mało młodych. W perspektywie 2050 roku chińska siła robocza, decydująca dzisiaj o sile gospodarki kraju, zmniejszy się o 160 milionów osób. Młodzi, wysoko wykwalifikowani napotkają coraz więcej trudności w dostępie do rynku pracy, podczas gdy starsi, którym państwo ciągle nie jest w stanie zapewnić godziwych warunków życia, staną się dla następnych pokoleń ciężarem nie do udźwignięcia. Chiny staną się „stare" zanim będą bogate. A na ich coraz mniej licznych dzieciach spoczywać będą nadmierne oczekiwania.
Po dwóch latach badań Isabelle Attané daje nam precyzyjny obraz „kraju, gdzie dzieci są luksusem". Obsesja posiadania jedynaków, eliminacja dziewczynek, zniszczenia powodowane przez biedę, niedożywienie i AIDS stanowią tyle bomb z opóźnionym zapłonem… Dodajmy do tego niebezpieczeństwa stresu, związanego z edukacyjnym wyścigiem z „przeszkodami”, tradycyjnymi, skomplikowanymi stosunkami między rodzicami i dziećmi oraz poważnymi nierównościami geo-demograficznymi.
Ta daleka od banału i utartych ścieżek książka, bogata we własne spostrzeżenia autorki i liczne opinie naocznych świadków, odkrywa nam giganta na glinianych nogach.

Isabelle Attané jest wybitnym sinologiem i demografem, specjalistką od problemów Azji. Pracuje jako samodzielny badacz (doktorat w 1998, habilitacja w 2007 roku) w Institut National D’études Démographiques (INED – Narodowy Instytut Badań Demograficznych) w Paryżu oraz prowadzi wykłady w École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS – Wyższa Szkoła Nauk Społecznych) w Paryżu. Jest autorką m.in.
- La Chine en transition, (Chiny w okresie przemian) – Paryż 2002
- Une Chine sans femmes (Chiny bez kobiet), Paryż 2005
- En esperant un fils...la masculinisation de la population chinoise (Mając nadzieję na syna... maskulinizacja ludności Chin), Paryż 2010. Pod jej kierownictwem naukowym ukazały się m.in. La demographie en Mediterannée situation et projections, Watering the neigbour's garden the growing demographic female deficit in Asia (wraz z C.Guilmoto), Gender discriminations among young children in Asia (z J. Veron). Publikacje I. Attané ukazują się m.in. w „Le Monde” i „Le Monde diplomatique” oraz w czasopismach fachowych. Jest to pierwsza książka tej autorki tłumaczona na język polski.

Studio Emka
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-623-0454-7

Liczba stron: 272

Format: 215x135mm

Cena katalogowa: 44,90 zł