Wyzwanie/ Szczeniaki

Mario Vargas Llosa

Wyzwanie/ Szczeniaki

29,90 zł

1999

Czym jest honor dla macho? Czasami ma posmak śmierci. Zwyciężasz albo giniesz

Bohaterowie Vargasa Llosy żyją w świecie, który jest wyzwaniem rzuconym życiu, przeznaczeniu i społeczeństwu. Każda niewinna sytuacja staje się niebezpieczną grą, w której przegrana oznacza utratę wszystkiego i tylko zwycięstwo zapewnia przetrwanie.

Wyzwanie i Szczeniaki to też wyzwanie rzucone czytelnikowi, który musi odnaleźć się w małej formie, mistrzowsko poprowadzonej przez Vargasa Llosę. Obie historie są arcydziełami sztuki pisarskiej. Głównym motywem opowiadań jest przemoc. Tylko świadoma siebie siła, przewodzenie gromadzie, panowanie nad kobietą, nienaruszony honor własny lub honor bliskich mogą w pełni usatysfakcjonować mężczyznę. A jeśli znajdzie się coś, co zachwieje status quo, należy natychmiast podjąć walkę. 

W obu tekstach Llosa odmalowuje problem machismo, pokazuje, jak funkcjonuje on w świadomości społecznej, podkreśla imperatywy - honor, kobieta, opinia - uwypuklając często ich irracjonalność i bezsensowność, ale bez ostatecznego potępienia.
W SzczeniakachWyzwanie jest debiutem prozatorskim Noblisty. 

Szukasz pomysłu na prezent? Zobacz nasze nasze literackie gadżety:

Zobacz jak je otrzymać


Znak literanova
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2011-02-21

ISBN: 978-83-240-1394-4

Opracowanie graficzne
Katarzyna Borkowska

Tytuł oryginalny: Los Jefes / Los Cachorros

Liczba stron: 144

Znak literanova

Format: 140x205

Cena katalogowa: 29,90 zł

Tłumaczenie: Carlos Marrodan Casas , Andrzej Nowak

opinia z bloga

Wyzwanie i Szczeniaki są pierwszymi kieliszkami peruwiańskiej wódki, które należy wypić „na raz”, by móc z większą przyjemnością otwierać kolejne butelki z etykietą: Mario Vargas Llosa.