Umysł zamknięty. O tym, jak amerykańskie szkolnictwo wyższe zawiodło demokrację i zubożyło dusze dzisiejszych student

Allan Bloom

Umysł zamknięty. O tym, jak amerykańskie szkolnictwo wyższe zawiodło demokrację i zubożyło dusze dzisiejszych student

45,00 zł

3023

 

Umysł zamknięty to bestseller, sztandarowe dzieło współczesnej myśli prawicowej i konserwatywnej. Pełne rozmachu rozważania Allana Blooma dowodzą, że współczesny kryzys polityczny i społeczny jest w istocie kryzysem intelektualnym.
Uniwersytet - trudno o bardziej prestiżowe słowo. Uniwersytet jako serce demokracji to jedna z najważniejszych instytucji świata zachodniego. Bloom podważa ten prestiż, prześwietla jego miraże: narcyzm, nihilizm, paraliżujący relatywizm, jałową „kreatywność". Czy stawia Amerykę przed sądem? Kocha ten kraj, lecz lęka się o jego przyszłość. Czy stawia przed sądem młodzież? Kocha ją z rzadko spotykaną wielkodusznością i zrozumieniem, lecz jego niepokój wzrasta, gdyż w ciągu minionych dziesięcioleci - nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie - rozpowszechnił się styl edukacji oraz sposób na życie, które coraz bardziej uniemożliwiają młodzieży szlachetne, inteligentne i rozumne podjęcie wielkich wyzwań życia ludzkiego, takich jak miłość, rodzina, poszukiwanie prawdy.
„Przewiduję, że książka Allana Blooma spotka się z gwałtownymi atakami. Zresztą zasługuje na to, ponieważ taki jest los wszystkich ważnych książek. Umysł zamknięty to fascynująca, ostra i pełna pasji diagnoza przemian kulturowych, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach w obrębie cywilizacji, szczególnie w dziedzinie polityki i moralności. Wielu czytelników tej książki będzie oburzonych, ale nikogo nie pozostawi ona obojętnym".

Leszek Kołakowski

Zysk i S-ka
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-11-20

ISBN: 978-83-750-6766-8

Tytuł oryginalny: THE CLOSING OF THE AMERICAN MIND. How Higher Education Has Failed Democracy and Impoverished the Sou

Liczba stron: 502

Format: 145x205mm

Cena katalogowa: 45,00 zł

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń