Jak zmienić świat Marks i marksizm 1840-2011

Eric Hobsbawm

Jak zmienić świat Marks i marksizm 1840-2011

49,90 zł

3169

 

W swojej ostatniej pracy słynny brytyjski historyk, Eric Hobsbawm, pokazuje, jak świat zmieniła myśl Marksa, jego uczniów i dyskutujących z nim krytyków. Bo Idee też zmieniają rzeczywistość.

Jak zmienić świat to fascynująca intelektualna biografia marksizmu. Książka przedstawia kształtowanie się myśli Marksa i Engelsa oraz jej różnorodną recepcję. Autor pokazuje, jak myśl tę rozumiano wśród pierwszych rewolucjonistów, w ruchu robotniczym XIX wieku, u bolszewików i w zachodnich socjaldemokracjach. Opisuje, jak Marksa czytali wiktoriańscy ekonomiści w gotyckich gmaszyskach Cambridge i Oksfordu, francuscy pionierzy socjologii z III Republiki, polscy i rosyjscy inteligenci więzieni przez carat w Cytadeli i Szlissenburgu. Przedstawia też sylwetki najważniejszych czytelników autora Kapitału: Róży Luksemburg, György’ego Lukácsa, Antonio Gramsciego.

Hobsbawm nie unika trudnych pytań o realny socjalizm. Przeprowadza historię marksizmu przez cały wiek XX, aż do XXI. Bo dziś, zdaniem autora, Marks i jego myśli są żywe i potrzebne jak nigdy wcześniej.

Zapiera dech w piersiach
- The Guardian

Uroczo optymistyczna książka, urzekająca jasnością myśli, esencja dorobku wielkiego myśliciela
– The Independent

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek krytyka marksizmu, który do swoich przekonań byłby w stanie odnieść się z taką intelektualną uczciwością, jak Hobsbawm do swoich.
- Terry Eagleton

Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-638-5533-8

Tytuł oryginalny: How to Change a World

Liczba stron: 464

Format: 150x210mm

Cena katalogowa: 49,90 zł

Tłumaczenie: Sebastian Szymański

Cena pakietu

89,80 zł

5369