Śmierć jest innym gatunkiem muzyki Dramaty wybrane

Asmussen Peter

Śmierć jest innym gatunkiem muzyki Dramaty wybrane

 

Peter Asmussen zaliczany jest do grona autorów, którzy wpłynęli na odrodzenie się duńskiej dramaturgii. Jest zdobywcą licznych nagród. Autorem sztuk granych w Anglii, Szwecji, Niemczech, Francji, a obecnie również Polsce.
Dramaturgia Petera Asmussena

„Dramaty Asmussena stanowią niepokojącą diagnozę ludzkiego stanu ducha, wyjałowienia uczuciowego i poczucia niespełnienia. Odczuwalna jest w nich atmosfera twórczości Augusta Strindberga i Henrika Ibsena, ale nie interesują go uwarunkowania społeczne postaci, raczej ich przeżycia wewnętrzne i uniwersalne dla każdego człowieka stany psychiczne. Człowiek Asmussena z jego podwójnym morale, odczuwający wieczną, niemożliwą do wypełnienia pustkę, nie może już nawet zwrócić się do Boga. Nawet śmierć nie przybliża go do absolutu. Po przekroczeniu jej granicy wchodzi w jakąś bliżej nieokreśloną przestrzeń. To metafizyka, ale negatywna. Iluzję życia może przełamać wyłącznie iluzja umierania. Nasze życie to nie jest jedno życie od narodzin do śmierci, ono składa się z chwil, z różnych momentów – mówi autor w jednym z wywiadów. A każda z tych chwil jest próbą odczarowania rzeczywistości.
Teatr Petera Asmussena to spotkanie twarzą w twarz z ludzką ułomnością, z tym, co w człowieku tajemnicze, niewypowiedziane, ukryte. To teatr bezlitosny w swej prostocie, z kliniczną precyzją badający zakamarki ludzkiej duszy. Bardzo lubię w teatrze prostotę, bo pozwala skupić się na słowach i uczuciach aktorów oraz na tym, co wyrażają ich ciała, i nie rozpraszać uwagi rzeczami nieistotnymi. (Peter Asmussen w wywiadzie Niewiele słów absolutnie niezbędnych; Gazeta Wyborcza - Katowice nr 246). Emocje, namiętności, uczucia grają u niego z pełną siłą. Wszystko na wierzchu, choć ukryte pod płaszczem stosownych zdań i gestów. Przejrzystość poszczególnych sekwencji robi wrażenie - to teatr, który niczego nie udaje. Asmussen nie zostawia miejsca na sentymentalizm. I, niczym rembrandtowski doktor Tulpa, tłumaczy widzowi szczegóły anatomiczne jego duszy.”
z Posłowia Justyny Schabowskiej
ZAWARTOŚĆ PUBLIKACJI:

1. Wstęp Bogusława Sochańska
2. Sztuki Petera Asmussena w przekładach Pawła Partyki
Kości (Knogler)
Pokój ze słońcem (Varelse med sol)
Zbrodnia (Forbrydelse)
Nikt nie spotyka nikogo (Ingen moder nogen)
Bunt (Opror)
Śmierć jest innym gatunkiem muzyki (Doden er en anden slags musik)
3. Wywiad z Peterem Asmussenem, przeprowadził Paweł Partyka.
4. Posłowie Justyna Schabowska

Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-606-9929-4

Liczba stron: 232

Format: 145x210mm

Cena katalogowa: 30,00 zł

Tłumaczenie: Partyka Paweł