Sędzia w Auschwitz Sędzia SS Konrad Morgen i jego walka z korupcją oraz „nielegalnymi

Kevin Prenger

Sędzia w Auschwitz Sędzia SS Konrad Morgen i jego walka z korupcją oraz „nielegalnymi

49,90 zł

3444

 

Gdzie leży granica pomiędzy sprawiedliwością a obłudą?
Badając sprawę pewnej paczki ze złotem, wysłanej przez jednego z techników z obozu koncentracyjnego Auschwitz do żony, Konrad Morgen przekonał się, że tego typu praktyki to codzienność. Przechwycona przesyłka okazała się wierzchołkiem góry lodowej nielegalnego procederu kradzieży, korupcji i przemytu, rozgrywającego się w obozach. Na miejscu, w Auschwitz, Morgen zaobserwował także, iż załoga obozu regularnie dopuszcza się samowolnych zbrodni na więźniach. W cieniu pracujących pełną parą komór gazowych postanowił więc tropić owe „nielegalne” morderstwa.
Przenosząc się na kolejne placówki z rozkazu Reichsführera SS Heinricha Himmlera, Morgen wizytuje także inne obozy na obszarach mu podległych: Hertogenbosch/Vught, Kraków Płaszów, Majdanek. Bada przypadek aresztowanego w KL Buchenwald Karla Kocha i jego zboczonej żony Ilse. Za jego sprawą Koch zostaje ostatecznie skazany na śmierć i trafia przed pluton egzekucyjny na tydzień przed zajęciem obozu przez Amerykanów.
Z ośmiuset wszczętych przez Morgena spraw dwieście kończy się wyrokami skazującymi, pięć wniosków o wszczęcie sprawy wobec komendantów umorzono.
Po wojnie Morgen występuje jako świadek w głośnych procesach zbrodniarzy wojennych, m.in. w procesach norymberskich i w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie nad Menem. W czasie procesu w Norymberdze określa SS jako praworządną organizację, która nie miała nic wspólnego z zagładą Żydów…
Kevin Prenger
Urodził się w 1980 roku, mieszka w Holandii. Jest redaktorem naczelnym Go2War2.nl, największego holenderskiego portalu poświęconego II wojnie światowej.
W swym dorobku autorskim posiada liczne artykuły zamieszczane m.in. w portalu Historiek.net oraz czasopiśmie „Wereld in Oorlog” („Świat w stanie wojny”).
Przez swoje publikacje stara się rzucać światło na mniej znane aspekty II wojny światowej oraz holocaustu.

Replika
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-767-4674-6

Tytuł oryginalny: Een rechter in Auschwitz. SS-rechter Konrad Morgen en zijn strijd tegen corruptie en ‘illegale’ moor

Liczba stron: 336

Format: 150x215mm

Cena katalogowa: 49,90 zł

Tłumaczenie: Paweł Kruszyński

Cena pakietu

89,80 zł

5644

Cena pakietu

89,80 zł

5838

Cena pakietu

104,80 zł

6738

Cena pakietu

104,80 zł

6738

Cena pakietu

89,80 zł

5838

Cena pakietu

99,80 zł

6438