Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki (2021)

Andrzej Szczeklik

Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki (2021)

3059

 

Spójrzmy na esencjalną sytuację medycyny, która odsłania istotę tego zawodu. Jest nią spotkanie dwu ludzi. Chorego z lekarzem. Na wołanie chorego o pomoc lekarz odpowiada, zwykle nie głosem, lecz uśmiechem, gestem, mówiąc: „Stanę obok ciebie. Nie opuszczę cię. Razem spojrzymy w twarz śmiertelnemu niebezpieczeństwu”. Wołanie chorego staje się lekarza powołaniem. Wówczas w to spotkanie dwu ludzi wchodzi mit. Lekarz i chory zaczynają śnić ten sam pradawny sen. Razem ruszają na poszukiwanie eliksiru życia.

(fragment książki)


Człowiek od zawsze usiłował przeniknąć tajemnicę życia i śmierci, odkryć sekret harmonii z wszechświatem, pogodzić duszę z ciałem, zachować wieczną młodość. Andrzej Szczeklik – lekarz, który podniósł medycynę do rangi sztuki – jak nikt inny potrafił opisać źródła i dzieje tych pragnień. Z równą lekkością prowadzi czytelnika przez starożytną mitologię co przez anegdoty z eksperymentów medycznych, jakich dokonywał sam na sobie.

To piękna, głęboko humanistyczna książka o sprawach, które prędzej czy później dotkną każdego z nas.

Andrzej Szczeklik (1939–2012) – lekarz, uczony, pisarz, filozof medycyny. Wieloletni Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ, specjalista od chorób serca i płuc. Należał do najczęściej cytowanych na świecie polskich badaczy w dziedzinie medycyny. Leczył najwybitniejszych pisarzy i artystów: Lema, Miłosza, Szymborską, Wajdę, Tischnera, Mrożka. Jego książki eseistyczne: Katharsis. O uzdrawiającej mocy natury i sztuki (2002), Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Nike) oraz Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny (2012, pośm.) stały się bestsellerami i doczekały się licznych przekładów na języki obce. Jerzy Illg przeprowadził z nim wywiad rzekę zatytułowany Słuch absolutny (2014).

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: Trzecie

ISBN: 978-83-240-6283-6

Liczba stron: 224

Znak

Format: 144x205mm

Cena detaliczna: 44,99 zł

Rok wydania: 2021

Komentarze nie są potwierdzone zakupem