Janowiec nad Wisłą Źródła archeologiczne do dziejów miasta (XVI-XVII w.)

Janowiec nad Wisłą Źródła archeologiczne do dziejów miasta (XVI-XVII w.)

112,00

 

Dawamy też temu miastu plac śród rynku ku zbudowaniu ratusza, który wolny czyniemy od wszelkich podatków naszych i dopraszamy w nim ku pożytkowi miejskiemu wino, miód, piwo miejskie, a nie przewoźne, wolno ... szynkować. Pozwalamy też, aby przy tym ratuszu miasto zbudowało jatki z jednej strony mięsne, z drugiej chlebowe, z trzeciej solne...
Jarmarki w tymże mieście czterykroć do roku wedle przywileju Króla Jego Mości. A targi na każdą niedzielę ustawiamy, na których wszystkim obywatelom miejskim i Żydom ... wolno wszelakie towary ... przedawać.
A iżby lepszy porządek był w mieście, ustawiamy aby rzemieślnicy swe cechy wedle zwyczaju innych miast mieli, na które cechy my im przywilej dać powinni.
Place na domy, ile się ich wymierzyć może, dawamy ...
Żydowie iż nam z każdego domu, w którym mieszkają (okrom ich bożnice, w której śpiewają albo nabożeństwo swe odprawiają, którą od każdego podatku naszego i miejskiego, także i ogród, na którym ciała swe grzebią, wolne czyniemy) po kopie czynszu na każdy święty Marcin płacić powinni...
Za pieczęć miejską, którą wszystkie sprawy, które się przed urzędem miejskim toczyć będą, pieczętować mają, dawamy im wieże na skale z lewarty dwiema.
Stało się to na zamku naszym janowieckim w dzień święta Nawiedzenia Panny Maryjej, Roku Pańskiego 1580. Andreas Firlej Castella[nus] Lublinen[sis] capita[neus] Sendo[miriensis] subscripsit.

Wyimki z przywileju właściciela Janowca Andrzeja Firleja, wyd. A. Wyrobisz

Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-637-6040-3

EAN: 9788363760403

Liczba stron: 224

Format: 21.0x29.0cm

Cena detaliczna: 112,00 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem