Margaret Thatcher Portret Żelaznej Damy

John Blundell

Margaret Thatcher Portret Żelaznej Damy

 

Margaret Thatcher. Portret Żelaznej Damy to niezwykle rzeczowa biografia opisująca życie, osiągnięcia na stanowisku brytyjskiego premiera i późniejsze lata na emeryturze jednego z najwybitniejszych polityków XX wieku. Ukazując kontrast pomiędzy społeczną zapaścią Wielkiej Brytanii tuż przed objęciem przez lady Thatcher stanowiska premiera a rozkwitem gospodarczym i przypływem narodowej wiary w siebie, dominującymi w kraju pod koniec jej ponadjedenastoletniego premierowania, John Blundell przekonująco objaśnia, dlaczego Margaret Thatcher była tak wybitnym światowym liderem i w szczególności tak wielką inspiracją dla innych kobiet przewodzących państwom.

Aby w pełni ocenić Margaret Thatcher, trzeba spojrzeć na historię XX wieku. (…) Wpływ thatcheryzmu sięgał daleko poza Wielką Brytanię. Brytyjskie wzorce oddziaływały na politykę gospodarczą w innych krajach Zachodu. Thatcherowskie reformy (wraz z polityką Ronalda Reagana w Stanach Zjednoczonych) przerwały ekspansję etatyzmu na Zachodzie i przetarły drogę ku reformom wolnorynkowym. Dzięki reformom pani Thatcher Wielka Brytania stała się — podobnie jak w ubiegłych wiekach — wzorcem dla innych krajów świata. Warto przeczytać biografię osoby, która dokonała takiego przełomu.
Leszek Balcerowicz

John Blundell przez wiele lat był dyrektorem generalnym w londyńskim Institute of Economic Affairs (IEA). Andrew Marr z BBC opisał IEA jako „niewątpliwie najbardziej wpływowy think tank w nowoczesnej brytyjskiej historii”. Wykształcony w Zjednoczonym Królestwie Blundell spędził ponad dziesięć lat, pracując w Stanach Zjednoczonych. Jest członkiem Rady Dyrektorów trzech głównych fundacji konserwatywnych w USA.

Zysk i S-ka
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-750-6694-4

Tytuł oryginalny: MARGARET THATCHER. A Portrait of the Iron Lady

Liczba stron: 372

Format: 170x235mm

Cena katalogowa: 49,90 zł

Tłumaczenie: Piotr Kuś