Gołas

49,90 zł

3169

Wiesław Gołas - aktor wszechstronny, wielki i… skromny.

Wiesław Gołas - znakomity aktor filmowy, teatralny i kabaretowy. W rozmowie z córką opowiada o swojej pracy...

W całej mojej karierze nie spotkałem podobnego aktora, tak dokładnie zrośniętego z naturą sceny – Gustaw Holoubek.

Znany najlepiej z ekranu (Kapitan Sowa, Tomaszek w Czterech pancernych, Oficer UB w Zezowatym szczęściu, Ogniomistrz Kaleń, Stefan Waldek w Dzięciole, baron Krzeszowski w Lalce, kierowca w Drodze, Kazik Malinowski w Brunecie wieczorową porą), kochający nade wszystko teatr.

„Musisz połknąć postać. Wtedy jesteś prawdziwy” - powtarzał i był nieskończenie prawdziwy jako Papkin w Zemście, Laertes w Hamlecie, Bullinger w Szwejku, Skierka w Balladynie czy… Hula-Babula w „Zaczarowanej królewnie”. Genialny w rolach kabaretowych – w legendarnym Koniu, znakomitym Dudku czy niezrównanym Kabarecie Starszych Panów.

„W Polskę idziemy” i „Tupot białych mew” to wzorzec z Sevres wykonania „piosenek z tekstem”, natychmiast kojarzonych z Wiesławem Gołasem. Kto tak jak On zaśpiewałby Piekielnego twista?!

I kto jak On - w szczerej rozmowie z córką - opowiedziałby i o drugiej stronie medalu, pokazując nie tylko uśmiechniętą twarz.

Tę rozmowę ubarwiają wspomnienia przyjaciół Aktora - tworząc jedyny w swoim rodzaju portret NIEZNANEGO ZNANEGO GOŁASA.

Ukończył warszawską szkołę teatralną, ale ma w swojej osobowości cechy, których żadna szkoła nie nauczy. W historii naszego teatru, filmu i kabaretu zajmuje bardzo ważne, należne mu miejsce, szczególne i trudne do zastąpienia - Wojciech Młynarski.

Marginesy
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-64700-25-5

Liczba stron: 368

Marginesy

Format: 165x235

Cena katalogowa: 49,90 zł

Niezapomniane wykonanie