Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej

Jaroslav Hašek

Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej

39,90 zł

2673

Nowy rewelacyjny przekład Antoniego Kroha.

Kiedy zamordowano arcyksięcia Ferdynanda, zmienił się porządek świata. Jednak nic nie jest w stanie wstrząsnąć Szwejkiem na tyle, by zechciał zmienić porządek, a właściwie bałagan swojego życia. Nie zmienił się. Nie miał na to czasu.
Od wydania kultowej powieści minęło już prawie całe stulecie i rzeczywiście nic się nie zmienia. Popularność niezbyt dobrego żołnierza nie słabnie. Jego absurdalne losy przetłumaczono dotąd na 55 języków, doczekały się licznych ekranizacji i adaptacji.
Na każdego znajdzie się paragraf. Głupota Szwejka wymyka się wszelkim kategoriom. Choć w tej głupocie jest metoda. Przed wami Szwejk. Idiota z urzędu.

Znak
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania:
2009-08-04

ISBN: 978-83-240-3391-1

Liczba stron: 768

Znak

Format: 140x205

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Antoni Kroh

Mariusz Szczygieł o tłumaczu, „Duży Format”, 20.08.2009

„Kiedy proponują mi udział w jakimś publicznym spotkaniu obok Antoniego Kroha, zawsze odmawiam. Mówię, że nie wyobrażam sobie, aby ministrant miał się wypowiadać przy papieżu”.

Piotr Kofta, „Dziennik Polska Europa Świat”

Kroh poszedł na rozumny kompromis - nie próbował na siłę sprowadzić czeszczyzny Haska do poziomu języka ulicy (klaruje zresztą rozsądnie we wstępie, na czym polega zasadnicza różnica między czeskim a polskim językiem potocznym), nie znęciła go też, na szczęście, pokusa, by tekst archaizować. Potoczystemu tłumaczeniu - bardzo wiernemu oryginałowi - towarzyszą setki świetnie opracowanych przypisów. Mogę więc z przyjemnością oświadczyć: Szwejk dostał drugie życie, na które zresztą w pełni zasługiwał.

Ciekawostki historyczne

Szwejk zawładnął masami. Po niemal stu latach od wydania wciąż bawi, wzrusza i rozpala emocje. Zapomina się czasem, że dzieło życia Jaroslava Haška to przede wszystkim doskonałe kompendium wiedzy o pierwszej wojnie światowej i skrupulatna dokumentacja upadku monarchii Austro-Węgierskiej. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

”Losy dobrego żołnierza Szwejka” w 60 sekund

Czy da się streścić ”Losy dobrego żołnierza Szwejka” w 60 sekund? Nie da się, ale próbują :)

Oprawa twarda

59,90 zł

3999