Paryż wyzwolony

Antony Beevor

Paryż wyzwolony

59,90 zł

3999

Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć dzisiejszą Francję

Kiedy latem 1944 roku na ulicach Paryża pojawili się Amerykanie, tłumy wiwatowały, a młode dziewczęta wskakiwały na samochody i całowały żołnierzy.
Świętowanie nie trwało długo. Miasto musiało zmierzyć się z dziedzictwem kolaboracji, oskarżeniami o tchórzostwo, czarnym rynkiem, głodem oraz strachem przed niepewną przyszłością. Amerykanie brali to, czego chcieli i ku zgubie francuskich mężczyzn mieli pończochy i papierosy, którymi obdarowywali kobiety. Wrzący od wewnątrz Paryż stał się ponownie mekką pisarzy i artystów. Natchnieniem dla Hemingwaya, Camusa, Sartre’a czy Picassa.

Antony Beevor i Artemis Cooper, mistrzowski duet pisarzy, przedstawia nieznane oblicze wyzwolonego Miasta Świateł – od wystawnych sal bankietowych po zatęchłe bistra i wypełnione jazzem piwnice kamienic. "Wyzwolony Paryż" to pasjonująca opowieść, wypełniona niepublikowanymi wcześniej dokumentami i wspomnieniami jego mieszkańców. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć dzisiejszą Francję.

Znak Horyzont
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-04-20

ISBN: 978-83-240-3054-5

Opracowanie graficzne
Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: Paris after the Liberation: 1944-1949

Liczba stron: 480

Znak Horyzont

Format: 150x235

Cena katalogowa: 59,90 zł

Tłumaczenie: Jakub Małecki

Ciekawostki historyczne

Zburzona wieża Eiffla. Masowe egzekucje. Zrównane z ziemią zabytki. Hitler rozkazał swoim wojskom bronić Paryża do upadłego. W przypadku porażki stolica Francji miała zostać starta z powierzchni ziemi. Führer nie przewidział jednak, że generał, który miał tego dokonać, przyczyni się do ocalenia miasta… Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Gorące lato 1944 roku. Tłumy Francuzów wychodzą na ulice, witać swoich wyzwolicieli. Świętowanie nie trwa jednak długo. Cywile czują palącą potrzebę zemsty na kolaborantach. Zaczyna się wielkie polowanie, a pierwszymi ofiarami dzikich czystek padają kobiety. Dla tych, które ułatwiały sobie życie pod okupacją seksem z Niemcami, nie mogło być litości...Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Cena pakietu

62,89 zł

3999

Cena pakietu

136,70 zł

8199