Marsz Czarnych Diabłów Odyseja Dywizji Pancernej generała Maczka

Evan McGilvray

Marsz Czarnych Diabłów Odyseja Dywizji Pancernej generała Maczka

47,90 zł

3353

 

Marsz Czarnych Diabłów. Odyseja 1. Dywizji Pancernej generała Maczka to doskonała monografia jednego z najsłynniejszych polskich oddziałów biorących udział w drugiej wojny światowej.
Evan McGilvray opisuje rodowód tej formacji, jej powstawanie na obczyźnie, nieuchronne uwikłanie w politykę i chlubny szlak bojowy w okupowanej Europie – poczynając od Normandii, przez Belgię i Holandię, a kończąc na niemieckim Wilhelmshaven. 1. Dywizja – duma Polaków walczących u boku aliantów, wartość polityczna sama w sobie i nadzieja na odzyskanie godności i suwerenności – odniosła gorzkie zwycięstwo. Na oczach żołnierzy Stanisława Maczka, ofiar wielkiej polityki, Polska, która miała odzyskać niepodległość, ponownie znalazła się pod okupacją.
Evan McGilvray urodził się w 1961 roku w Winchester. Jest absolwentem University of London, prowadził badania na University of Bradford, doktoryzował się na University of Leeds. Od lat zgłębia historię polskiej armii i politykę polskiego rządu emigracyjnego w czasie II wojny światowej, zwłaszcza w kontekście jego stosunków z rządem brytyjskim. W latach 1991-1994 McGilvray mieszkał w Polsce.

Rebis
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-730-1893-8

Tytuł oryginalny: THE BLACK DEVILS' MARCH - A DOOMED ODYSSEY

Liczba stron: 320

Format: 16.0x23.2

Cena katalogowa: 47,90 zł

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski