Pierwsze damy II Rzeczpospolitej

Kamil Janicki

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej

6.9

(520 ocen) wspólnie z

26,73

Oddane żony, manipulatorki, skandalistki

Maria wywołała skandal bez precedensu. Prezydent Polski poślubił młodszą o 28 lat kobietę. I to kogo! Żonę własnego adiutanta i sekretarkę swojej pierwszej małżonki, która zmarła zaledwie kilka miesięcy wcześniej!

Michalina w młodości własnoręcznie konstruowała bomby i dobrze wiedziała, czego oczekuje od życia. Gdy jej mąż odrzucił propozycję objęcia urzędu prezydenta, wystarczył jej jeden telefon. Natychmiast zmienił zdanie i potulnie zgodził się na wszystko.

Mąż rewolucjonista porzucał Marię na długie miesiące. Ona nie zamierzała przejmować się rolą pierwszej damy. Zawsze i każdemu mówiła prawdę prosto w oczy. Czy to jej scysja z adiutantem marszałka Piłsudskiego doprowadziła do zamachu stanu i rozlewu krwi?

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. To one uosabiały magię, czar i elegancję dwudziestolecia międzywojennego – Polski utraconej dla nas na zawsze.

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-11-02

ISBN: 978-83-240-2201-4

Opracowanie graficzne
Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Liczba stron: 300

Znak

Format: 158x225

Cena detaliczna: 39,90 zł

 

Postać Ignacego Mościckiego - poważna, wręcz pomnikowa, potwierdzała niejako majestat Rzeczypospolitej. Zanim jednak Mościcki został trzecim prezydentem, miał niezwykle interesującą młodość, która wcale nie wskazywała, że może wspiąć się tak wysoko („Ignacy Mościcki. Zamachowiec-samobójca i życiowy nieudacznik?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Nerwy ze stali, maniacki upór i niezachwiana wiara w większą sprawę. W 1922 roku Maria zostanie pierwszą damą. Ale już w młodości udowodniła, że potrafi wziąć na siebie znacznie więcej, niż tylko salonowe obowiązki. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Jeszcze nie tak dawno była jedną z najbliższych przyjaciółek Józefa Piłsudskiego. Teraz, mimo woli, stanęli po dwóch stronach barykady. Czy to ich prywatny spór sprawił, że w maju 1926 roku życie straciło prawie 400 osób, a polski eksperyment z demokracją odszedł do historii? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Komentarze nie są potwierdzone zakupem