Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

Joanna Szczęsna, Anna Bikont

Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

49,90 zł

3343

Pierwsza pełna biografia Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych. W cyklu rozmów Poetka w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. Jej opowieść uzupełniają wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy i felietonów Szymborskiej.

Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości. Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.               

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-06-04

ISBN: 978-83-240-1931-1

Opracowanie graficzne
Witold Siemaszkiewicz

Liczba stron: 576

Znak

Format: 160 x 230

Cena katalogowa: 49,90 zł

Autorki o Pamiątkowych rupieciach

Premiera biografii Wisławy Szymborskiej: Poczucie humoru Szymborskiej

Wisława Szymborska - jaka była na co dzień

Wisława Szymborska i Czesław Miłosz

Wisława Szymborska - życie w Krakowie

Wisława Szymborska i tragedia sztokholmska

Postawa obywatelska Wisławy Szymborskiej

Rafał Siemko, portal Noir Cafe

"Jest to zbiór anegdot, ale anegdot uroczych i zadziwiających, które bezwiednie wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. A przy tym świadczy, jak bardzo skromną osobą pozostała do końca życia Szymborska. Nigdy nie dotarło do niej, że jest wartościowym autorem poezji i jednym z najważniejszych pisarzy polskiej literatury, a także osobą, którą wielu podziwiało. [...] Książka jest z pewnością warta przeczytania, bo Szymborska była wyjątkową osobistością."