Wiek ludobójstwa

Daniel Jonah Goldhagen

Wiek ludobójstwa

69,90 zł

4683

Historia ludobójstwa w XX wieku. Nowa książka autora „Gorliwych katów Hitlera”

Gdy w 1904 roku „wielki generał potężnego Kaisera” Lothar von Trotha skazał na śmierć afrykański lud Herero, nikt nie mógł przypuszczać, że jego zbrodnie okażą się zaledwie skromnym początkiem masowych rzezi. Następne sto lat upłynęło pod znakiem mordów i okrucieństw. W wieku dwudziestym z powodu przynależności do określonego narodu, klasy lub grupy społecznej miały zginąć setki milionów osób. Zbrodnie te, szczególnie gdy czyta się o nich w jednej książce, robią wstrząsające wrażenie. Nic dziwnego, że książka Goldhagena wywołała żywą dyskusję na całym świecie.

Jednak nie o epatowanie przemocą amerykańskiemu historykowi chodzi. Goldhagen, znany z bezkompromisowego podejścia do historii (dał tego dowód w głośnej książce Gorliwi kaci Hitlera), rozpracowuje anatomię tych zbrodni. Przygląda się uważnie sprawcom. Analizuje mechanizm działań prowadzących do ludobójstwa. Zastanawia się, co zrobić, żeby nie dopuścić do powtórzenia znanego scenariusza.

Jego praca przypomina pracę lekarza, który usiłuje opisać jednostkę chorobową i zaproponować terapię. Ostatnie sto lat dostarczyło Goldhagenowi aż nadto materiału. Nie ma się co łudzić, że świat już się otrząsnął z tej choroby.   

Znak
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-01-30

ISBN: 978-83-240-1880-2

Opracowanie graficzne
Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Tytuł oryginalny: Worse than War. Mass Murder, Eliminationism, and the Ongoing Assault on Humanity

Liczba stron: 848

Znak

Format: 144x205

Cena katalogowa: 69,90 zł

Tłumaczenie: Michał Romanek

Autor o swojej książce