Misja Wallenberga. 
Pojedynek z Eichmannem o życie 100 000 Żydów

Alex Kershaw

Misja Wallenberga. Pojedynek z Eichmannem o życie 100 000 Żydów

7.6

(62 ocen) wspólnie z

29,99

W marcu 1944 stolica Węgier stała się areną niezwykłego pojedynku, którego stawką było ocalenie ponad 100 000 ludzi

Adolf Eichmann przybywa na Węgry, by tam zlikwidować ostatnich Żydów Europy. Nagrodą ma być pochwała od samego Führera. W Budapeszcie napotyka godnego siebie przeciwnika. Raoul Wallenberg - przedstawiciel szwedzkiej arystokracji i dyplomata - przygotowuje specjalne paszporty i za ich pomocą wydziera Żydów z rąk nazistów. Rozpoczyna się niezwykły pojedynek i wyścig z czasem.

Książka Aleksa Kershawa pokazuje historię pełną paradoksów. Eichmann przeżył wojnę i uciekł do Argentyny. Natomiast Wallenberg trafił w ręce Armii Czerwonej. Został oskarżony o szpiegostwo i wywieziony do Moskwy.

Największy bohater II wojny światowej zginął w niejasnych okolicznościach. Zaginięcie Wallenberga wiązane jest z mordem katyńskim. Dyplomata znał prawdopodobnie dokumenty sporządzone przez węgierskich biegłych, które za zgładzenie polskich oficerów obarczały Sowietów.

Znak Literanova
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2011-08-22

ISBN: 978-83-240-1643-3

EAN: 9788324016433

Opracowanie graficzne
Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: The Envoy`s Briefcase

Liczba stron: 304

Znak Literanova

Format: 158x225

Cena detaliczna: 44,90 zł

Tłumaczenie: Łukasz Müller

Raoul Wallenberg

”Moje życie to tylko jedno życie, tymczasem tutaj chodzi o ratowanie tysięcy istnień”.

Ciekawostki historyczne

Raoul Wallenberg pomógł uratować życie stu tysięcy węgierskich Żydów. Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że otrzymał za to zasłużoną nagrodę... Po wkroczeniu na Węgry Sowieci uwięzili go i wywieźli do ZSRR, gdzie słuch po nim zaginął. Wiele wskazuje na to, że wcale nie chodziło o rzekome szpiegostwo, lecz wiedzę Wallenberga na temat Zbrodni Katyńskiej („Szwedzki dyplomata zamordowany z powodu… wiedzy o Katyniu?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

19 marca 1944 r. niemieckie jednostki wojskowe wkroczyły na terytorium Węgier. Tego dnia końca dobiegła nie tylko względna niezależność dotychczasowego sojusznika Niemiec, ale też bezpieczeństwo zamieszkujących na Węgrzech Żydów. Nazistowski rzeźnik Adolf Eichmann już przygotowywał się do eksterminacji setek tysięcy ludzi, kiedy nagle wywęszył nosem znacznie lepszą okazję. Zamiast zabijać węgierskich Żydów, postanowił ich… sprzedać. („Ile kosztuje milion Żydów?”). Zobacz więcej >>

Komentarze nie są potwierdzone zakupem