Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie

Kristine Barnett

Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie

 

Syn Kristine Barnett, Jacob, ma IQ wyższe niż Einstein i fotograficzną pamięć. W ciągu dwóch tygodni sam nauczył się podstaw analizy matematycznej. W wieku dziewięciu lat rozpoczął badania nad nowatorską teorią w astrofizyce, w wieku dwunastu -pracę na uniwersytecie na wydziale fizyki kwantowej. A przecież jego genialne zdolności łatwo mogły zostać zaprzepaszczone. Kiedy Jake miał dwa lata, rozpoznano u niego autyzm. Kristine usłyszała wówczas, że być może jej syn nigdy sam nie zawiąże butów.
Błysk jest fascynującą historią matki i syna. Otoczony przez specjalistów, którzy uczyli go jedynie podstawowych czynności, tłumiąc prawdziwe pasje, Jake nie robił żadnych postępów, co więcej, wycofywał się do swojego świata, aż w końcu zupełnie przestał mówić. Wtedy jego mama, na przekór wszystkim, podążyła za instynktem. Zrezygnowała ze specjalnego programu nauczania i zaczęła samodzielnie przygotowywać syna do zajęć w zwykłym przedszkolu, wierząc w moc doświadczeń dzieciństwa i radosnej zabawy. Skupiła się na wszystkim, co było w Jake'u wyjątkowe, i pozwoliła mu swobodnie rozwijać zainteresowania, koncentrując się na tym, co umie, a nie na tym, czego nie mógł zrobić. Dzięki ciężkiej pracy, determinacji Jake'aoraz wsparciu przyjaciół i bliskich, Kristine i Michael przezwyciężyli wszystkie trudności, a efekty przeszły ich najśmielsze oczekiwania. Wychowali geniusza.
„Wszyscy rodzice i nauczyciele powinni przeczytać tę niezwykłą książkę!” Temple Grandin
„Błysk to opowieść o odmieniającej sile bezwarunkowej miłości matki. Jeśli macie dziecko inne niż wszystkie – a które dziecko takie nie jest? – nie będziecie w stanie odłożyć tej książki nawet na minutę”. Sylvia Nasar
„Błysk w wyjątkowy sposób pokazuje, z jak wielką siłą matka potrafi kochać swoje dziecko”. Andrew Solomon

Bukowy Las
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-09-19

ISBN: 978-83-634-3182-2

Tytuł oryginalny: The Spark. A Mothers Story of Nurturing Genius

Liczba stron: 312

Format: 135x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Magdalena Ziomek