Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego

Krystyna Czerni

Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego

59,90 zł

3999

Religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu.

Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Ecce homo: Nowosielski.


   

Znak
Broszurowa z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2011-04-04

ISBN: 978-83-240-1598-6

Liczba stron: 512

Znak

Format: 165x235

Cena katalogowa: 59,90 zł

Tadeusz Różewicz

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości »niebiańskiej« i miłości »ziemskiej«. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni”.

Wojciech Bonowicz

„Ta książka to wielka sprawa: biografia napisana tak odważnie i jednocześnie z taką czułością. Z troską o każdy detal, każdy cień, cierń. Przy tym prosto, przezroczyście, bez retorycznej nadwyżki. Z tych powodów zresztą to lektura bolesna. Nic nam, czytelnikom, nie zostaje oszczędzone”.

Ze wstępu autorki

„Dzieje [Nowosielskiego] skupiają jak w soczewce najważniejsze rozterki i dramaty mieszkańców tego zakątka Europy XX wieku. [...] Warto poznać źródła, z których wypływa jego myśl i sztuka, pochylić się nad nieprostym losem tego wielkiego artysty i pięknego, choć tragicznego człowieka”.

Spotkanie z Krystyną Czerni, autorką biografii J. Nowosielskiego

Z Krystyną Czerni o książce ”Nietoperz w świątyni” rozmawia Justyna Nowicka