Czerwony bunt. Jedenaście tragicznych dni na pokładzie pancernika Potiomkin

Neal Bascomb

Czerwony bunt. Jedenaście tragicznych dni na pokładzie pancernika Potiomkin

44,90 zł

2999

 

Najnowsza książka autora bestsellerowego Wytropić Eichmanna  Na początku XX wieku pancernik „Potiomkin” - duma rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - był jednym z największych okrętów świata. Gdy jego licząca ponad 700 marynarzy załoga podniosła bunt, w jej rękach znalazła się potężna broń. Skalę wydarzeń z 1905 roku porównać można jedynie do buntu na pokładzie łodzi podwodnej wyposażonej w broń atomową. O ile jednak Polowanie na Czerwony Październik to literacka fikcja, o tyle w Czerwonym buncie Neal Bascomb opowiada prawdziwą historię.Bunt marynarzy „Potiomkina”, którzy postawili wszystko na jedną kartę, był zapowiedzią nadchodzących w Rosji zmian. Kiedy na maszt wciągnięto czerwony sztandar rewolucji, imperium musiało kontratakować. Przeciwko pancernikowi wystawiono całą flotę, która rozpoczęła dramatyczny pościg po Morzu Czarnym. Trwająca jedenaście dni rebelia w przyszłości stać się miała symbolem rewolucji, a za sprawą filmu Eisensteina - legendą. Bascomb nie tylko w zapierający dech w piersiach sposób relacjonuje to, co działo się na pokładzie „Potiomkina” i pościg za nim, ale wprowadza nas na dwór cara Mikołaja II. Efekt ogromnej pracy badawczej w radzieckich archiwach połączony z wartką i pełną zaskakujących zwrotów akcji narracją sprawiają, że Czerwony bunt to książka, którą trudno odłożyć na bok.
Niezwykle ciekawa opowieść, w dynamiczny i barwny sposób opisuje przebieg jedenastu dni, które wstrząsnęły światem. (Simon Sebag Montefiore) Wyjątkowo dobra książka. („The Times”)

Znak
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2010-04-12

ISBN: 978-83-240-1347-0

Opracowanie graficzne
Kuba Sowiński

Tytuł oryginalny: Red Mutiny: Eleven Faithful Days on the Battleship Potemkin

Liczba stron: 448

Znak

Format: 158x225

Cena katalogowa: 44,90 zł

Tłumaczenie: Jan Wąsiński

Ciekawostki historyczne

Rosyjski pancernik „Potiomkin” był na początku XX wieku jednym z największych i najpotężniejszych okrętów wojennych na świecie. Jednostka stanowiła chlubę cara Mikołaja II aż do czasu, gdy w 1905 roku wybuchł na niej słynny bunt. Radziecka propaganda przez dekady chełpiła się rewolucyjną gotowością i robotniczo-chłopskimi ideałami dzielnych marynarzy. Tymczasem nie chodziło wcale o żadne idee, tylko… zepsute mięso („Mięsna rewolucja”). Zobacz więcej >>