Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei

Roger Scruton

Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei

29,90 zł

2109

 

W swojej prowokacyjnej i napisanej z pasją książce Roger Scruton przekonuje, że największe szkody i zawieruchy ściągnęli na świat ci, którzy przedstawiają się jako optymiści i idealiści, czy to lewicowi, czy prawicowi. Nadszedł czas, aby zastąpić irracjonalny entuzjazm humanistycznym pesymizmem. Scruton pokazuje, że tragedie i katastrofy europejskiej historii były skutkami bezpodstawnego optymizmu i wypływających z niego fałszywych stereotypów myślowych. Obalając te błędne przekonania, z pasją broni społeczeństwa obywatelskiego i wolności.
Pokazuje, że prawdziwym dziedzictwem cywilizacji europejskiej nie są fałszywe idealizmy, które o mało jej nie zniszczyły – nazizm, faszyzm i komunizm – lecz kultura przebaczenia i ironii, którą dzisiaj musimy chronić przed jej urażonymi przeciwnikami. Pożytki z pesymizmu to przekonujący apel o rozsądek i odpowiedzialność, napisany w czasach głębokich zmian społecznych i politycznych.

„W Wielkiej Brytanii, a nawet na całym świecie, niewielu jest dzisiaj bardziej wartościowych myślicieli. [...] Zarówno lewica, jak i prawica powinny być wdzięczne za to, że mają takiego człowieka, który wyostrza i definiuje najważniejsze kwestie”.
Bryan Appleyard, „Sunday Times”

Zysk i S-ka
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-07-11

ISBN: 978-83-750-6767-5

Tytuł oryginalny: The Uses of Pessimism and the Danger of False Hope

Liczba stron: 240

Format: 125x195mm

Cena katalogowa: 29,90 zł

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń