W kraju mężczyzn

Hisham Matar

W kraju mężczyzn

 

Dziewięcioletni Sulejman zaczyna powoli dorastać i uświadamiać sobie, że poza beztroskimi zabawami i objęciami kochających rodziców istnieje jeszcze inny świat. Kiedy jego ojciec wyjeżdża w interesach, na czas swojej nieobecności mianuje syna głową rodziny. Jednakże Sulejman przez przypadek odkrywa, że ojciec wcale nie wyjechał… Nagle ogromny, dopiero poznawany świat dorosłych staje się przerażającym miejscem, w którym nawet rodzice kłamią, a najważniejsze pytania pozostają bez odpowiedzi.

Zaniepokojony dziwną nieobecnością ojca Sulejman zwraca się ku matce, która pod osłoną nocy powierza mu sekretną historię swojego dzieciństwa. W miarę opowieści kłamstwa i lęki przybierają na sile, a ściany domu Sulejmana zdają się niemalże pękać pod naporem skrywanych w nim tajemnic.

„W kraju mężczyzn” to debiut powieściowy Matara, przetłumaczony na dwadzieścia dwa języki. Książka została nominowana do Man Booker Prize oraz Guardian First Book Award. Zdobyła nagrodę za najlepszy debiut Commonwealth Writer’s Prize (w kategorii Europa i Południowa Azja), nagrodę Ondaatje przyznawaną przez Royal Society of Literature, a także Arab American Book Award.

Patronaty medialne: Charaktery, TOK FM, Zwierciadło, Wirtualna Polska,
Arabia.pl, Magazyn Literacki Książki, Finelife.pl

Fragmenty recenzji:
„Promieniejąca prawdą emocjonalną... Nadzwyczajna... Jeden z najbardziej olśniewających debiutów literackich ostatnich lat”.
The Time

„Chwytająca za serce historia dziecka, które zbyt szybko zostało skonfrontowane z brutalną rzeczywistością libijskiego terroru politycznego”.
John Maxwell Coetzee

Smak Słowa
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2011-04-05

ISBN: 978-83-621-2217-2

Tytuł oryginalny: In the country of men

Liczba stron: 200

Format: 150x210mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska